Umelá inteligencia s ľudskou podobou nie je dneska ničím výnimočným. Šikovný programátori a 3D experti dokážu vytvoriť v podstate čokoľvek. To, že na nás hovorí tvár, ktorá v skutočnosti neexistuje a používa pri tom umelo vytvorený hlas začína zaváňať miernym Sci-Fi. To, že takúto technológiu používajú v Číne na hlásenie správ je poriadny pokrok! 

Umelá inteligencia s ľudskou podobou vo večerných správach.

Čínska štátna televíziu Xinhua urobila obrovskú dieru do sveta. Prišla totižto so skutočne pokrokovou a revolučnou technológiu, ktorá môže raz a navždy „zabiť“ profesiu hlásateľov správ. To, na čo sa budete pozerať nižšie nie je skutočný reportér a nemá skutočný hlas. Je to iba virtuálny robot s poriadne vysokou dávkou umelej inteligencie, ktorý je schopný povedať vám čo sa dneska stalo bez toho aby ste mali pocit, že pred kamerou nesedí skutočný človek! Všetko je tu skoro dokonalé a bežný jedinec, ktorý by na tento fakt nebol dopredu upozornený by si asi len veľmi ťažko všimol, že tu niečo nie je v poriadku a predsa len nie je. Umelá inteligencia s ľudskou podobou je dokonalo vierohodná!

Malý detail, ktorý pravdepodobne nedokázali ešte vývojári spracovať sú ústa „virtuálneho hlásateľa“. Tie sa totižto neotvárajú celkom tak ako by sa po vyslovení niektorých slov mali. Opäť ale pripomíname, že pred tým, ako by ste o tom dopredu vedeli by ste si tento mierny nedostatok asi ani nevšimli.

Reálna podoba reportéra, ten však nemusel byť vôbec prítomný. Môže to byť však aj riziko…

Zaujímavé je aj to, že táto Čínska televízia skutočne použila reálnu tvár reportéra, ktorý bežne hlása správy. Určite tam bol proces podrobného skenovania a úprav, bez ktorého by niečo podobné nebolo možné zrealizovať. Obrovská výhoda umelej inteligencie je ale v tomto prípade tá, že nepotrebuje zvýšiť ani znížiť plat, nikdy si nevypýta dovolenku a hlavne je stále fit od rána do večera.

Už teraz je samozrejme jasné, že rozvoju takejto technológie sa v budúcnosti nevyhneme. Bude súčasťou našich životov. Mali by sme si ale vedieť odkontrolovať to, kde a ako moc bude umelá inteligencia s ľudskou podobou používaná. Predsa len by ľudstvo nemalo byť otrokom robotov ale tie by nám mali slúžiť ako bežná výpomoc.

Šikovný hackeri a profesionáli navyše môžu využívať takúto virtuálnu realitu aj na nekalé účely. Ak už dokážu dnes ľudia naprogramovať takto vierohodne vystupujúceho človeka, prečo by to nedokázali proti niekomu použiť. Môžu cez takéto video napríklad vdierať ľudí, pričom pred kamerou nikto reálne nesedí. Hold, všetko má svoje pre aj proti. Umelá inteligencia s ľudskou podobou je ale tu a my to musíme rešpektovať.

Umelá inteligencia s ľudskou podobou v Čínskych správach! - ioty.sk
Umelá inteligencia s ľudskou podobou v Čínskych správach! – ioty.sk

zdroj: TheVerge

Comments are closed.