Asi každý z nás používa klasické USB kľúče. Máme ich od rôznych výrobcov, v rôznych tvaroch s rôznymi kapacitami. Nikoho asi nenapadlo ale to, že keď kľúč stratíme a máme na ňom cenné dáta, ktoré by nemal nikto okrem nás vidieť, automaticky sme v ohrození. Firma Lexar to vyriešila. Využila technológie a predstavila USB s otlačkom prsta. 

USB s otlačkom prsta prichádza až teraz

Ani by nás nenapadlo, že niečo podobné ešte neexistuje, no vyzerá to tak, že firma Lexar využila perfektnú dieru na trhu. Predstavila USB s otlačkom prsta. Model Fingerprint F35 USB 3.0 je chránený 256-bitovým šifrovaním AES, vďaka nemu má skoro neprekonateľnú ochranu súborov.

USB s otlačkom prsta môžete mať od spoločnosti LEXAR - ioty.sk
Jednoduchý dizajn vyzerá ako tradičné USB – ioty.sk

Jeho rýchlosť je fantastických 150 MB/s a pokiaľ priložíte prst, odomkne sa za menej ako jednu sekundu. Samozrejmosťou je tu potom fakt, že USB dokáže rozoznať viacerých (až desiatich) používateľov. Pokiaľ teda otec požičia svoj prenosný flash disk synovi, nemusí byť pri ňom aby si ho odomkol. Tak isto to platí napríklad pre kolegov vo firme a podobne.

Štandard pokročilého šifrovania a blesková rýchlosť

Možno vás zaujíma viac aj 256-bitové šifrovanie so štandardom AES (Advanced Encryption Standard). Ide o špeciálny štandardizovaný algoritmus, ktorý sa používa predovšetkým v informatike. Symetrická bloková šifra šifruje a aj dešifruje rovnakým kľúčom všetky dáta, ktoré sú rozdelené pomocou blokov v určitej dĺžke. Tento štandard poznáme aj napríklad z WiFi. Tu je súčasťou bežného zabezpečenia WPA2.

Ako sme už uviedli vyššie, po priložení prsta nemusíme čakať ani sekundu na to aby kľúč zablikal a povolil nám k sebe prístup. Tento produkt bude určite veľmi žiadaný avšak momentálne sa dá len predobjednať na Amazone (predaj začne čoskoro). Treba rátať ale s tým, že za bezpečnosť si priplatíte a nie málo. Základná 32 GB verzia bude stáť 32,99$, 64 GB potom 49,99$, 128 GB verzia 89,99$ a 256GB verzia 169,99$. Čo si myslite vy? Stojí to za to?

Comments are closed.