Priemysel s počítačovými hrami sa neustále vyvíja už desiatky rokov. Práve v posledných dvoch desaťročiach zažil neuveriteľný posun smerom vpred. S hrami a náročnejšími požiadavkami prichádzali aj herné konzoly a lepšie počítače. Začína to ale vyzerať tak, že ich pomaly začnú nahrádzať naše smartfóny! 

Herné konzoly čoskoro na ústupe?

Je to ťažké tvrdiť takto dopredu avšak stačí sa pozrieť na to, ako to dnes vyzerá. Mobilné zariadenia sú každým rokom rýchlejšie a výkonnejšie a teoreticky ich niekoľko milimetrov hrubé telo bez problémov zvládne to, čo pred pár rokmi najšpičkovejšie herné konzoly. Samozrejme, pevný hardware bude mať vždy svoj náskok, nemusí byť ale taký priepastný.

Pozrime sa napríklad na TV obrazovku a na displej iPhonu X. Čisto teoreticky hra potrebuje len kvalitné rozlíšenie a efekty. Mnoho grafických detailov jej teoreticky môžeme odpustiť. Dôvod je ten, že naše oko na tak malej ploche tieto detaily aj tak nebude vnímať a tak sa nemusí procesor ani grafika zbytočne preťažovať. Pri TV, kde sa hra premieta veľkoplošne a hlavne si prstami nezakrývame priestor, ktorými hru ovládame. Celkovo je to teda iné. Používatelia pri hrách na smartfón nemajú až také nároky.

Herné konzoly už nosíme vo vreckách - ioty.sk
Už dnes máme k dispozícií hry, ktoré sú veľmi kvalitne prepracované na mobilných zariadeniach- ioty.sk

Hoci herné konzoly neustále zvyšujú výkon a prinášajú nové a nové možnosti zábavy, to isté platí aj pre smartfóny a tak pomaly tieto produkty dobiehajú a možno aj vytláčajú z trhu preč klasické konzoly. Určite je mnoho ľudí, ktorí už Xbox alebo PlayStation nepotrebujú, lebo majú nový iPhone a ten im bohato stačí na to aby pokryl voľné chvíle. Samozrejme to neplatí pre všetkých. Cieľová skupina pravdepodobne nezanikne v priebehu niekoľkých rokov. Záujem by mal ale teoreticky klesať.

Hry z konzol na smartfónoch už aj dnes

Toto je asi najväčší problém. Hoci si mnohí mysleli, že hardware v mobilných zariadeniach ešte natoľko nepokročil, opak sa stal realitou. Už dnes je na trhu niekoľko titulov, ktoré si stále môžte kúpiť na aktuálny Xbox alebo PlayStation pričom sú dostupné aj na iPhone či smartfón s Androidom.

Možno to tak nevyzerá ale práve táto spoločnosť bola jednou z tých, ktorá medzi prvými začala vydávať porty najslávnejších počítačových a konzolových hier na iPhone. Už v roku 2011 sme sa mohli tešiť z klasickej GTA 3 (oficiálne vydanej v roku 2001) na našich iPhonoch 4 a iPhonoch 4S. Prišla v takzvanej edícií „10 Year Anniversary Edition“. Podporovala ale iPhone 4 z roku 2010. Dá sa teda povedať, že už vtedy mali konzoly náskok približne 9  rokov.

Herné konzoly už nosíme vo vreckách - ioty.sk
GTA SAN ANDREAS: Vyšlo na mobilné zariadenia ešte v roku 2013. Nebolo to teda ani 10 rokov od oficiálneho vydania hry – ioty.sk

Zaujímavejšie je ale to, že o rok neskôr, teda v roku 2012 prišla na trh legendárna hra, GTA Vice City. Opäť išlo o edíciu „10 Year Anniversary Edition“ a podpora začínala od iPhonu 4. Hra tu možno „nefičala“ úplne tip top ale dala sa hrať. Dá sa teda povedať, že náskok sa skrátil len na 8 rokov!

Najväčší zlom ale prišiel v roku 2013, kedy vyšlo GTA San Andreas. Hoci išlo opäť o edíciu „10 Year Anniversary Edition“, hra prišla po 9 rokoch. Najslabší podporovaný bol pritom iPhone 4S z roku 2011. To je rozdiel iba 7 rokov! Tento rok je to 10 rokov od predstavenia GTA IV. To už je náročnejšia hra a uvidíme, či sa ju chystá Rockstar Games uviesť do predaja aj pre naše mobilné zariadenia. Tak či onak, ak naozaj príde, nebude dostupná len pre najnovšie iPhony. Podpora bude siahať možno až niekde k iPhonu 7! Opäť sa teda dostávame ku konštatovaniu, že pre Rockstar Games je približný náskok medzi mobilom a konzolou 8 rokov.

Iné herné tituly, ktoré môžeme hrať na konzole ale aj na našom iPhone či Androide.

Pokiaľ sa nebudeme ale pozerať iba na Rockstar, môžeme sa pozrieť aj na inté tituly, ktoré boli vydané na iOS a Android pričom sú pomerne nové a úspešné aj na konzolách. Len nedávno vo veľkom rezonoval príchod PUBG a Fornite, ktoré majú mimoriadny úspech po celom svete. Sú tu ale aj mnohé zaujímavejšie tituly. Čo tak zajazdiť si v hre Grid Autosport? Prináša originálny konzolový zážitok prenesený na displeje produktov, s ktorými poväčšine surfujeme po internete. Na čo je nám ich výkon, keď nie je správne využitý? 

Herné konzoly už nosíme vo vreckách - ioty.sk
Hru GRID Autosport si zahráme na Xboxe, Playstation, iPhone či Andoride – ioty.sk

To je len zlomok toho, čo už reálne z konzolových herných titulov na smartfónoch poznáme. Takýchto hier len pribúda a do budúcnosti ich bude viac a viac. Do budúcnosti navyše výkon narastie a my tak budeme môcť hrať hry ešte s kratším či dokonca možno aj s nulovým odstupom oproti tým konzolovým. Na to máme ale ešte čas.

Herné konzoly začnú pomaly miznúť alebo sa presunú do cloudových služieb

Samozrejme tu ostáva otázka, čo budú robiť vývojári herných konzol prípadne hier po tom, čo budeme hrať najnovšie tituly na obrazovkách našich smartfónov. Odpoveď je jednoduchá. V prvom rade nie je isté, či každý bude mať záujem hrať na svojom smartfóne. Niekomu nemusí vyhovovať ovládanie prípadne mu príde pohodlnejšie relaxovať v obývačke s ovládačom v ruke. Jedna z možností je, že budeme mať doma len malú krabičku, ktorá bude streamovať hry cez internet z cloudových služieb výrobcov konzol. Možno, že si budete musieť kúpiť nejaký ovládač, prípadne aj malú krabičku, ktorá bude zabezpečovať samotný prenos.

Herné konzoly už nosíme vo vreckách - ioty.sk
Už tento rok si možno zahráme GTA IV na našom iPhone. – ioty.sk

Nebude ale taká drahá ako je herná konzola dnes a nebude ju možno nutné často meniť, pretože teoreticky vydrží dlhé roky. Na druhej strane buď budeme platiť mesačné členstvo a vyberať s obrovskej ponuky hier alebo budeme platiť len za hry, ktoré si zakúpime prostredníctvom online nákupu s malou prirážkou (na miesto celej hernej konzoly). Výhodou takéhoto hrania bude fakt, že v prípade, že máte počítač, pripojíte sa na takúto službu jednoducho cez internet a fungovať to celé bude na rovnakom princípe ako napríklad Steam.

Nvidia to už testuje

Nvidia síce herné konzoly nevyrába ale sústredí sa na vývoj a výrobu grafických kariet a všetkých potrebných softvérov k tomu. Jej projekt Shield je vlastne niečo podobné ako sme opisovali vyššie. Pokiaľ máte napríklad slabý počítač ale dobré pripojenie na internet, za pár drobných sa pripojíte k serverom projektu a hráte hry na maximálnych požiadavkách.

Herné konzoly už nosíme vo vreckách - ioty.sk
Nvidia sa snaží byť pokroková už dnes – ioty.sk

 

Comments are closed.