Pokiaľ práve sedíte za počítačom či „browsujete“ na mobile, je dosť možné, že idete práve cez tento populárny prehliadač. Google Chrome oslavuje 10 rokov a my sami nechápeme ako rýchlo ten čas letí. Americká spoločnosť neurobila revolúciu len vo vyhľadávaní ale urobila revolúciu aj v internetových prehliadačoch! Všetko najlepšie. 

Google Chrome oslavuje 10 rokov

Pokiaľ to ani vy nechápete, nevadí, jednoducho nám to celé rýchlo ubehlo. Na oficiálnych stránkach spoločnosti Google sa objavilo predstavenie nového prehliadača ešte 1.9.2008. Dá sa teda povedať, že si svoje desiate narodeniny tento prehliadač užíva už niekoľko dní. Oficiálna verzia sa síce do obehu dostala až o niekoľko mesiacov neskôr ale samotná myšlienka prekonať nie v najlepšom svetle preslávený Internet Explorer alebo vtedy jednu z najlepších alternatív Mozillu Firefox má už 10 rokov. Podarilo sa.

Dnes patrí Google Chorme medzi najpopulárnejšie internetové prehliadače na svete. Dávnejší prieskum dokonca dokázal, že ho rok dozadu používalo takmer 75% Slovákov.Je jedno či máte iPhone, Andorid, MacBook alebo klasický stolný PC. Všade sa už pri prvom otvorení prehliadača Google snaží Chrome nanominovať a poväčšine sa mu to aj darí. Je rýchly, spoľahlivý a intuitívny!

 

Vyhrala tu najmä jednoduchosť a intuitívnosť

Otázka prečo sme si ho tak obľúbili a ako je možné, že sme si ani neuvedomili, že Google Chrome oslavuje 10 rokov je asi zbytočná. Je to preto, lebo dobre funguje a za ten čas sa príliš nezmenil. Od začiatku sa jeho autori snažili o to aby bol čo najjednoduchší a čo najprehľadnejší. V Chrome ste sa nestratili a ani sa tak ľahko nestratíte. Dá sa tiež povedať, že je veľmi inteligentný.

Nové funkcie

Dôkazom je aj taký Omnibox, ktorý dnes berieme ako samozrejmosť ale v čase predstavenia to bola naozaj nápomocná vec, ktorú sme nepoznali. Akonáhle zadávate niečo do vyhľadávacieho poľa, nevyskakujú na vás iba návrhy z web stránok ale aj návrhy kľúčových slov, ktoré by ste teoreticky mohli vyhľadávať (tak ako v Google). S Chromom sa preto veľmi dobre pracuje.

Chrome bol aj jeden z prvých prehliadačov, ktorý priniesol Inkognito mód, kde sa neukladá vyhľadanie do histórie prehliadača. Úplne prvým bolo však Safari od Applu. Chrome priniesol túto funkciu ako alternatíva aj na klasické PC. Veľkou výhodou bola oproti iným vyhľadávačom aj rýchlosť. Google Chrome oslavuje 10 rokov a stále je najrýchlejším spomedzi všetkých. V čase predstavenia bol dokonca 10x rýchlejší ako Mozilla či Safari. Oproti klasickému Exploreru vyhrával až 57 krát!

Google Chrome oslavuje 10 rokov - ioty.sk
Na Omnibox sme si tak zvykli, že ho berieme ako úplnú samozrejmosť – ioty.sk

Zaujímavé bolo aj riešenie s kartami. Každá jedna je vlastne samostatným procesom pamäte RAM. Na jednej strane to bolo veľké plus pri práci, na druhej strane priniesla táto funkcia negatívum a to vo forme horšej výdrže batérie pri veľkom počte otvorených kariet a zaťažení počítača. Google si navyše diktuje, ako to má v internetovom prostredí vyzerať. Môžete vypnúť automatické prehrávanie videí v kartách, ktoré sa vám otvorili samostatne. Taktiež dala firma ultimátum stránkam s vyskakovancími reklamami aby takéto otravné inzerovanie vypli, ináč ich nebude Chrome navrhovať. Vysoký podiel na trhu má svoje výhody!

Vlastný operačný systém a počítač

Napriek tomu, že Google Chrome oslavuje 10 rokov stihol za túto pomerne krátku dobu naozaj veľa. Už v roku 2011 bol predstavený jednoduchý operačný systém Chrome OS, ktorý je postavený práve na základoch tohto prehliadača. Spolu s týmto systémom prišli aj jednoduché a lacné počítače určené predovšetkým pre študentov, ktoré nazývame „chromebooky“. Bola to malá-veľká revolúcia od Google, ktorá má postupný vývoj. Dnes napríklad podporuje Google Play a tak si do počítača môžete nainštalovať aplikácie z Androidu.

Uvidíme, čo si pre nás Google prichystá v najbližších rokoch. Myslíme si, že Chrome má pred sebou ešte veľmi sľubnú cestu a najmä kariéru. Kto vie, môžno vďaka nemu Google dobije trh a nie len ten internetový!

Google Chrome oslavuje 10 rokov - Tento jednoduchý počítač je vlastne Chormebook od Samsungu - ioty.sk
Tento jednoduchý počítač je vlastne Chormebook od Samsungu – ioty.sk