Vesmír skúma ľudstvo už celé dekády. Vďaka vedcom a technológiám sa nám za tie roky podarilo mnohé objaviť. Stále však nemáme dosť. Je tu čo pozorovať. Ľudia si to uvedomujú aj v dnešnej dobe a aj preto si môžeme pozrieť dnešné detailné fotky asteroidu s označením 162.173 Ryuga, ktoré zachytili sonda Hayabusa 2. 

Hayabusa 2 prináša zaujímavé zábery

Nová sonda Hayabusa 2 má za úlohu priniesť čo najviac fotografií s vysokým rozlíšením svojho cieľového asteroidu s označením 162.173 Ryuga. Podľa tvorcov samotného projektu by malo ísť o to najvyššie a najkvalitnejšie rozlíšenie, aké sme kedy videli. Prednedávnom sme mali možnosť vidieť asteroid Ryuga len zďaleka. Na rozdiel od týchto obrázkov však máme dnes v rukách materiál, ktorý celkom dokonalo zobrazuje kvalitu a štruktúru jeho povrchu. Fotografie sú tak kvalitné, že si môžete z blízka pozrieť jednotlivé skaly, ktoré sa tu nachádzajú s pocitom, akoby ste sa nad nimi v reálnom čase vznášali.

Sonda Hayabusa 2 zachytila asteroid v neuveriteľnom rozlíšení! - ioty.sk
Takto neuveriteľne detailne dokázala zachytiť sonda povrch asteroidu – ioty.sk

Hayabusa 2 využíva špeciálnu technológiu ONC-T (opticko-navigačná, kamerová a teleskopická technika), vďaka ktorej sa pred ňou neukryjú žiadne detaily. Na samotný asteroid už nastúpili aj vesmírne Rovery, ktoré sa s označením „ROVER-1A a 1B“ úspešne dotkly povrchu asteroidu a začali fotografovať svoje okolie.

Misia Hayabusa 2

Samotná misia Hayabusta 2 je vybavená viacerými vedeckými nákladmi, ktorých súčasťou sú aj nástroje, ktoré dokážu zhromaždiť rôzne vzorky na analýzu. Vedci dúfajú, že informácie, ktoré získame zo vzoriek nám pomôžu objasniť pôvod vody a organickej hmoty planéty Zem. Taktiež by nám mohli pomôcť s objasňovaním pôvodu planét v našej slnečnej sústave.

Sonda Hayabusa 2 zachytila asteroid v neuveriteľnom rozlíšení! - ioty.sk
Zábery z vesmírneho ROVERU – ioty.sk

Hayabusa 2 opustí spomínaný asteroid Ryugu so všetkými potrebnými vzorkami v decembri roka 2019. Bude mať teda dostatok času na to, aby zhromaždila všetko potrebné. Na samotnú Zem potom sonda priletí o rok neskôr, teda v roku 2020. Uvidíme, aký bude výsledok misie a tiež to, ako nám samotné vzorky pomôžu v ďalšom skúmaní vesmíru. Držíme palce.

Sonda Hayabusa 2 zachytila asteroid v neuveriteľnom rozlíšení! - ioty.sk
Z takejto výšky bola fotená prvá fotografia – ioty.sk