Či sa vám to páči alebo nie, Apple patril medzi prvých výrobcov osobných počítačov na svete. Steve Jobs a Steve Wozniak vytvorili produkt, ktorý sa zo začiatku ťažšie predával, no s odstupom času je Apple aj vďaka nemu jedna z najpokrokovejších spoločností na svete. Apple I z roku 1976 je na predaj. Kúpte si kus histórie na miesto luxusného rodinného domu.

Apple I z roku 1976 je na predaj

Steve Jobs bol génius. Akonáhle zazrel projekt jeho dobrého kamaráta Steva Wozniaka, okamžite v ňom cítil potenciál predaja. Počítače už v roku 1976 existovali, neboli to však také osobné počítače, aké poznáme dnes. Práve takéto zariadenie však Wozniak v podstate vytvoril a bol jedným z prvých, kto ovplyvnil tento priemysel.

Hoci Jobs ani „Woz“ nevedeli zo začiatku zariadenie nikomu predať, našiel sa obchodník, ktorý prevádzkoval jeden z vôbec prvých obchodov s osobnými počítačmi na svete s názvom Byte Shop. Obchod sa nachádzal v kalifornskom Mountain View. Od oboch sa rozhodol zakúpiť 50 kusov zariadenia Apple I a naštartoval tým celú „jablkovú spoločnosť“.

Apple I z roku 1976 je na predaj - Kúpte si funkčný kus histórie
Za tento počítač zaplatíte toľko ako za poriadny rodinný dom v príjemnej lokalite – ioty.sk

Dnes sa jeden pôvodný kúsok objavil a pokiaľ si ho chcete zakúpiť asi budete musieť rozpredať nejeden majetok. Takýto kúsok histórie, ktorý je v prvom rade plne funkčný a obsahuje aj príslušenstvo a iné, sa nebude predávať lacno. Aukčný dom očakáva ponuky okolo 300 000$ (skoro 260 000€). Po tom, čo však vyhlásil, že Apple I z roku 1976 je na predaj sa hádam ani nič iné očakávať nedalo.

Kompletný počítač nie je najrýchlejší ale určite je najlegendárnejší

Hoci ich bolo zo začiatku iba 50 a určite drvivá väčšina skončila vyhodená niekde v koši, našlo sa tu jedno zariadenie, ktoré funguje dodnes. Nejde tu len o základnú dosku (ktorou vlastne počítač Apple I bol). Ku všetkému je aj príručka, dobový monitor či dokonca klávesnica.

Apple I z roku 1976 je na predaj
44 rokov vyzeral „iMac“! Apple I z roku 1976 je na predaj – ioty.sk

Nechýba tu skrátka nič, bez čoho by ste ho nemohli len zapojiť a veselo používať. Určite to s ním nikto robiť nebude. Nejde tu len o to, že je to dnes extrémne raritný a hodnotný kúsok. Ide tu aj o to, že sa s ním zas tak moc pracovať nedá. Počítače sa posunuli za 44 rokov neuveriteľne dopredu. Na druhú stranu je to ale pekný obraz toho, ako vyzerala história tohto priemyslu.

Dostanete ešte viac

Okrem dobového počítača s kompletným príslušenstvom a dokonca príručkou na používanie dostanete ešte viac. Súčasťou kompletnej aukcie je napríklad aj osobná správa Steva Jobsa s podpisom, ktorá dokonca obsahuje gramatickú chybu. Jobs v nej napísal na miesto „your“ – „you,re“. Apple I z roku 1976 je na predaj aj s originálnou kópiou kultovej reklamy, ktorú Apple vysielalo ešte v roku 1984 počas Amerického Super Bowl. Táto reklama je do dnešných dni považovaná za jednu z najlepších, aká kedy vznikla a to má už 34 rokov! Samotná kazeta môže mať vraj hodnotu aj 10 000$ (cca. 8 600€). To veru nie je málo!