Hoci by to možno nikoho ani len nenapadlo, moč môže byť pre ľudstvo obrovským prínosom. Vedci ho začali dokonca nazývať tekutým zlatom. Ináč odpadová látka, ktorej človek vytvorí každý deň od 0,8l po 2l denne môže byť v budúcnosti významná v stavebníctve. Z ľudského moču vyrobili prvú biotehlu.

Jednoduché počty

Moč je látka, ktorú vylučuje každý jeden z nás. Je to odpad, ktorý v podstate nijako nevyužívame. Vedci ale objavili jeho potenciál v stavebníctve. Ako sme už vyššie uviedli, normálny človek vyprodukuje približne 0,8l až 2l moču denne (v závislosti od množstva prijatých tekutín). Pri počte obyvateľov planéty zem denne vylúčime okolo 10-15 miliárd litrov moču denne. To už je slušný predpoklad na to aby nám to pri stavbe pomohlo významným spôsobom.

Z ľudského moču vyrobili prvú biotehlu, z odpadu je tekuté zlato - ioty.sk
Z ľudského moču vyrobili prvú biotehlu, z odpadu je tekuté zlato – ioty.sk

Z ľudského moču vyrobili prvú biotehlu, je veľmi ekologická

Okrem toho, že dokážeme efektívne využiť odpad vedci z univerzity v Kapskom Meste pripisujú novému produktu obrovskú výhodu oproti klasickým páleným tehlám. Tie vznikajú v peciach pri obrovských teplotách a do ovzdušia sa tak dostávajú škodlivé látky ako oxid uhličitý v nemalej podobe. Z ľudského moču vyrobili prvú biotehlu, ktorá je zároveň aj veľmi ekologická. Nie je potrebné aby „tvrdla“ pri vysokých teplotách. Stačí jej izbová teplota.

Tehly boli vytvorené unikátnym spojením moču, piesku a špeciálnych baktérií. Všetok moč bol nazbieraný na pánskych toaletách a neskôr z neho vzniklo tuhé hnojivo. Následne do neho boli primiešané baktérie, ktoré fungujú ako enzým. Ten dokáže rozložiť močovinu a premeniť ju na uhličitan vápenatý. Výsledok je taký, že uhličitan vápenatý cementuje piesok a vznikajú tak pevné tehly.

Z ľudského moču vyrobili prvú biotehlu, z odpadu je tekuté zlato - ioty.sk
Technológia výroby je veľmi ekologická. Nevznikajú tu chemikálie a tehla môže vznikať aj pri izbovej teplote- ioty.sk

Na jednu biotehlu treba 25-30 litrov moču

Z ľudského moču vyrobili prvú biotehlu a spotrebovali na to asi 25-30 litrov moču. Bežne človek pri vylučovaní minie asi 2-3 decilitre. Reálne by tak musel ísť na toaletu asi 100 krát na to aby si dokázal vyrobiť jednu jedinú tehlu. Na druhú stranu ale ako bolo uvedené v prvej časti článku, litrov na výrobu by bolo určite dosť. Čas vzniku tehly je asi 4-6 dní. Zaujímavé je, že po dvoch dňoch vyprchá všetok zápach moču, ktorý si tehly so sebou prinášajú z výroby. Dokonca sa dá upraviť aj celková tvrdosť tehál.

Vedci dokázali využiť odpad na to aby v ňom našli prídavnú hodnotu a tento prístup kvitujeme. Je správne, že sa uberajú takýmto smerom a mohli by byť pokojne vzorom pre iné inštitúcie či spoločnosti v tom, že aj z na prvý pohľad nereálnych vecí môžu vzniknúť pomerne zaujímavé produkty, ktoré nám ušetria planétu nie len od škodlivých látok ale aj od veľkého množstva odpadu.

Z ľudského moču vyrobili prvú biotehlu, z odpadu je tekuté zlato - ioty.sk
Vedci nazývajú svoj nový materiál na produkt tekutým zlatom. Pre nás je to len obyčajný odpad, ktorý spláchneme. – ioty.sk

zdroj: SME

Comments are closed.