Apple pred dvoma rokmi vo vynovených počítačoch MacBook Pro 13″ a MacBook Pro 15″ predstavilo takzvaný „Touch Bar“. Dotykové pole nad klávesnicou, ktoré zjednodušuje prácu s počítačom. Asus sa inšpiroval a predstavil ScreenPad. Technológia, vďaka ktorej nadobudne ovládanie počítača celkom nový rozmer. 

Asus ScreenPad

Jednoduchá novinka, ktorá tu mohla byť už dávno. Aj takto by sme možno popísali novú technológiu od Asusu, ktorá sa zrejme inšpirovala spoločnosťou Apple. Ovládanie počítača ináč ako klávesnicou alebo klasickým touchpadom je pre mnohých nepredstaviteľné. Predsa len ide o niečo, na čo sme už dlhé roky zvyknutí a nechceme to zmeniť. Na druhú stranu sa dá však všetko jednoduché ešte viacej zjednodušiť a tak prichádza ScreenPad.

Na miesto klasického touchpadu je v novom počítači umiestnený malý, 5.5″ Full HD displej, ktorý nám dokáže zobrazovať mnohé informácie. Pomocou ScreenPadu si tak vieš bez nutnosti pracovať s počítačom napríklad zapnúť kalkulačku, pozrieť si kalendár či pustiť hudbu. To je samozrejme ale iba zlomok z teoretických funkcií. Nová technológia úzko spolupracuje s operačným systémom Windows a rovnako tak s aplikáciami. Pokiaľ bude nejaký program podporovať túto novinku, vývojári ho môžu čiastočne prispôsobiť.

K dispozícií teda bude napríklad jednoduchšie editovanie a práca v programoch Microsoft Office. Rovnako tak sú k dispozícií aj mnohé skratky priamo z „windowsáckeho“ launcheru. Super je tiež rýchly prístup k rôznym nastaveniam alebo spolupráca pri prehrávaní videa cez YouTube. Viac už o tejto novinke povie následujúce video.

Zatiaľ v novom Zenbooku

Táto nová technológia bude súčasťou nového počítača Zenbook Pro 15″, čo je drahšia varianta obyčajnej verzie novinky Zenbook. Tá má však tiež jedno prekvapenie, ktoré sa nazýva NumberPad. Oba počítače majú až 92% pomer veľkosti obrazovky ku svojmu telu. Tak ako je to pri Zenbookoch zvykom, jedná sa o kompaktné, no za to veľmi výkonné zariadenia. Ich cenovka sa však taktiež blíži k cenám počítačov od Apple. Sú to laptopy pre náročných.

NumberPad

NumberPad je lacnejšia alternatíva, ktorá bude ale rovnako veľmi praktická. Po stlačení ikonky sa na touchpade objaví numerická klávesnica vo forme LED podsvietenia. Pri jemnom ťuknutím zvolíte presne tú číslicu, ktorú potrebujete. Nemusíte teda na klávesnici špekulovať so žiadnym „Shift+8“ a podobne. Touchpad si ale stále zachováva svoju funkcionalitu. Ak vám tu teda svietia čísla a vy na ne jemným dotykom nekliknete, nič sa nestane.

Samozrejme ovládanie bude určite mierne odlišné ako ovládanie klasického počítača. Je jedno či pôjde o NumberPad alebo ScreenPad. Na druhú stranu si ale každý rýchlo zvykne tak ako tomu bolo vždy doteraz pri iných odvážnych technológiách a zmenách. Sami sa tešíme, keď si budeme môcť nové produkty od ASUSU vyskúšať na vlastnej koži.

NumberPad už nie je samostatný displej tak ako ScreenPad. Má však fantastické možnosti - ioty.sk
NumberPad už nie je samostatný displej tak ako ScreenPad. Má však fantastické možnosti – ioty.sk

Prečítajte si tiež o telefóne za 45$

Comments are closed.