Asi najkultovejšie vozidlo v našich končinách bolo predstavené vo svojej tretej generácií ešte v roku 2012. Facelift sme videli len nedávno a to začiatkom roka 2017. Je to celkom paradox, už tento rok sme mali vidieť nový model s označením Škoda Octavia IV. Ten sa ale odkladá na rok 2020 kvôli nepriaznivej situácií po kauze dieselgate. Škoda ale na novej Octavii už pilne pracuje. Pozrite si prvé vizualizácie toho ako by mohla vyzerať. 

Rekordné predaje

8 rokov je poriadne dlhé obdobie, avšak v koncerne Volkswagen museli uťahovať opasky a tento krok prišiel ako nevyhnutný. Na druhú stranu ale Škoda určite o svojich verných nepríde aj napriek mierne zastaranému vozidlu a technike v ňom. Pomôže tomu jednak fakt, že facelift prišiel len začiatkom minulého roka, no a potom to, že je to mimoriadne obľúbené auto. Minulý rok sa totižto podarilo predať v celej Európe až 227 213 vozidiel, čo je najviac od predstavenie prvej generácie Octavie v roku 1996! Tento rok to bude možno o čosi menej. Aj tak sa ale bude nachádzať v prvých priečkach predajov TOP 10. Octavia je jednoducho zaručený úspech nehovoriac o tom, že bohaté predaje zaznamenáva napríklad aj na Čínskom trhu.

Škoda Octavia IV 2020 a jej nový dizajn

Súčasný model pred faceliftom bol veľmi podareným autom po stránke dizajnu. „Omladenie“ začiatkom roka 2017 síce oddelilo svetlá a v niekoho očiach môže byť aj krokom späť, ale my si to nemyslíme a facelift nám padol do oka. Koniec koncov, časom aj najväčší odporci uznali, že to nie je také tragické. Človek si rýchlo zvykne.

Nový dizajn modelu Škoda Octavia IV však bude celkom iný. Následujúce vizualizácie pochádzajú z dielne Avarvariho a poukazujú na detaily, ktoré sú prepojením medzi súčasnými modelmi a novou generáciou vozidiel. Takto by veru nebola vôbec škaredá.

Škoda Octavia IV - ioty.sk
Škoda Octavia IV nebude mať rozdelené svetlá – ioty.sk

Predná maska

Začneme od prednej časti a asi najvýraznejších svetiel. Tie už nebudú oddelené tak ako to priniesol Facelift tretej generácie. V základe samozrejme prinesú klasickú halogénovú technológiu. Pokiaľ si ale budete ochotný zaplatiť, dostane aj Full LED svetlomety. Vtedy bude mať aj samotný dizajn ten pravý „high-tech šmrnc“.

Tak ako svetlá, Škoda Octavia IV zmení aj prednú masku. Princíp síce ostane rovnaký ale veľkosť bude iná. Má byť robustná a veľmi výrazná. Rovnako tak aj predná kapota. Z bočnej strany má zasahovať hlboko do blatníkov tak ako to má Superb tretej generácie. Vozidlu to dodá na elegancii. Automobil má byť posadený o čosi nižšie. Škoda vpredu použije aj viacej chrómu a lesklých prvkov. Tie však neočakávame v základnej výbave.

Škoda Octavia IV zozadu a z profilu

Pozrime sa najprv z profilu. V prvom rade by sme radi upozornili na výrazný bočný prelis, ktorý sa nachádza priamo na dverách. Toto riešenie je inšpirované konceptom Vision X a je dosť pravdepodobné, že niečo podobné nájdeme aj v sériovej výrobe. Auto má z profilu tiež o čosi dynamickejší nádych vďaka novému riešeniu tvarov stĺpikov. Zo zadnej časti vytkneme asi nápis „ŠKODA“ na celých piatych dverách.

Nebude tu logo tak ako pri súčasných modeloch. Svetlá prejdu modernizáciou a Octavia vďaka ním bude pôsobiť o čosi agresívnejšie. Vzadu nám však príde ináč veľmi čistá po stránke tvarov. Nad zadným oknom nájdeme malý spojler a dole potom dve koncovky výfuku (samozrejme to ako budú vyzerať výfuky záleží len od danej verzie). Pravdepodobne však budú falošné tak ako je to dnes (žiaľ) trendom.

Škoda Octavia IV - ioty.sk
Zadná časť je strihnutá športovo a elegantne. Škode Octavia IV budú dodávať šmrnc aj prvky s nedávno predstavených konceptov – ioty.sk

Nová platforma, väčší rázvor kolies

Pokiaľ stále neviete, ako to bude s rozmermi, Škoda Octavia IV nezaprie svoju minulosť. Stále pôjde o priestranné auto s obrovským kufrom, ktoré okrem toho, že bude položené o čosi nižšie zväčší aj rázvor kolies. Všetko vďaka inovatívnej platforme MQB, na ktorej bude postavená. Konkrétne sa bude jednať o veľmi slušných 55 mm (čo určite nie je zanedbateľné číslo) z 2686 na 2741 mm. Ľudové auto bude teda vďaka tomuto omnoho bližšie k vlajkovej lodi Superb, no a zároveň tu vzniká aj pekný priestor pre nástupcu súčasného Rapidu (Škoda Spaceback)

Batožinový priestor je už dnes prezývaný ako „jaskyňa“ so svojim objemom 610 litrov. Nová generácia Octavie by sa mala ale tradične posunúť aj v tomto smere a to o 20 litrov k dobru. V konečnom dôsledku sa teda dočkáme objemu až 630 litrov!

Škoda Octavia IV môže vyzerať nejako takto - ioty.sk
Vďaka novej modulárnej platforme MQB má automobilka s novou Octaviou možnosť zväčšíť rázvor až o 55 mm.

Verzie a motory

Škoda Octavia IV prinesie už tradične viacero verzí, v ktorých sa bude predávať. Samozrejmosťou bude aj model RS, ktorý dostane motor 2.0 TSI a poriadne navýšený výkon (špekuluje sa až o výkone 215kW – 292k). Ďalej tu má byť plug-in hybrid verzia, ktorá bude pracovať s motorom 1.5 TSI. Tu je súčet výkonov odhadovaný na 185kW, čo je asi 251k. Nie je dokonca ani vylúčené, že škoda bude experimentovať a ponúkne aj verziu hybridu so spaľovacím motorom na CNG!

Okrem iného tu budeme mať k dispozícií už tradičné motorizácie začínajúce benzínovým trojvalcom 1.0 TSI. Ďalším motorom v ponuke bude štvorvalec 1.5 TSI. Vrcholom bude vyššie uvedený motor 2.0 TSI pre model RS. Momentálne to má dosť nalomené naftová 1.6 TDI. Je dosť možné, že nová Octavia s ňou už nebude počítať. 2.0 TDI tu však ostáva. Auto navyše budete môcť kombinovať s automatickou alebo manuálnou prevodovkou. Tak ako pri súčasnej verzií tiež budete mať pre vybrané motorizácie k dispozícií aj pohon 4×4.

Škoda Octavia IV už podlieha prvému testovaniu. Zatiaľ je však maskovaná v tvaroch súčasnej generácie III po facelifte - ioty.sk
Škoda Octavia IV už podlieha prvému testovaniu. Zatiaľ je však maskovaná v tvaroch súčasnej generácie III po facelifte – ioty.sk

Octavia príde zo začiatku predaja len vo verzii Kombi. Populárny Lift-back bude dostupný o pár mesiacov neskôr. Počítame však tiež s verziou Scout, ktorá bude pôsobiť terénne vďaka výraznému oplastovaniu.

Škoda Octavia IV a nám ukázala aj na takejto vizualizácii - ioty.sk
Škoda Octavia IV a nám ukázala aj na takejto vizualizácii – ioty.sk

Comments are closed.