Hoci sme si na to možno ešte nezvykli, pomaly ale isto to vyzerá tak, že budúcnosť bude patriť elektrickým vozidlám. Nie je to len Elonová Tesla. Takmer každá automobilka sa zamýšľa nad takýmto pohonom. BMW nie je výnimkou a po novom prichádza s vozidlom BMW Vision iNext. Je to koncept plne elektrického SUV, ktoré nie je zaujímavý iba svojim výkonom. 

BMW Vision iNext v sériovej výrobe v roku 2021

Hoci to vyzerá ako úplne hrubý dizajnérsky koncept vozidla, ktoré by nám malo ukázať cestu, ktorou sa bude automobilka v budúcnosti uberať, realita je niekde inde. S týmto vozidlom majú v Mníchove veľké plány. Už teraz sa sústreďujú na jeho sériovú podobu a výroba by mala začať v roku 2021! Je to možno skôr ako by ste od podobného konceptu očakávali.

BMW Vision iNext - Nový koncept elektrického SUV - ioty.sk
BMW Vision iNext prichádza s kontroverzným dizajnom tak ako je to pri BMW zvykom – ioty.sk
BMW Vision iNext - Nový koncept elektrického SUV - ioty.sk
Zozadu môžeme čítať mnohé prvky, ktoré BMW len nedávno predstavilo v modeloch X5 a X7 – ioty.sk

Tento koncept nemá pôsobiť iba moderne a nadčasovo. Okrem toho, že nesie mnoho dizajnových prvkov budúcnosti ponúka aj majestátnosť, ktorú si s BMW kupuje každý majiteľ, no a samozrejme luxus, ktorý je vzhľadom na vyššiu obstarávajúcu cenu vozidiel automobilky nevyhnutný. BMW Vision iNext je veľmi špecifický a jeho vizuál sa v konečnom dôsledku nemusí páčiť každému, čo je pochopiteľné. Ako prvé vám udrú do očí ľadvinky, respektíve už len jedna ľadvinka, ktorá je spojená z dvoch.

Taktiež tu je kvôli čo najnižšiemu odporu vzduchu čo najmenej hrán a nájdeme tu hlavne hladké časti karosérie.Divoký dizajn je síce diskutabilný, no na druhú stranu treba uznať, že aj veľmi originálny.

BMW Vision iNext - Nový koncept elektrického SUV - ioty.sk
Dvere konceptu sa otvárajú proti sebe. Neexistuje tu žiaden B-stĺpik – ioty.sk

Tak ako sú dve skupiny ľudí v prípade BMW i3, kde sa niekomu toto malé mestské elektrické autíčko páči a iný by ho najradšej na ceste ani nevidel, tak aj dizajn BMW Vision iNext bude mať vyslovených priaznivcov alebo odporcov. Zaujme ale na prvý pohľad každého a to je hlavné. Navyše stále ide iba o koncept. Sériová výroba toto auto podstatne „skultúrni“.

Protichodné dvere či 24-palcové kolesá

BMW i3 sme vyššie nespomenuli náhodou. iNext koncept sa z neho značne inšpiruje v prípade dverí, ktoré sa otvárajú protichodne. Netvrdíme, že je to najšťastnejšie riešenie avšak auto má minimálne svoj štýl a pokiaľ si ho kúpi niekto, kto nemá deti, prípadne sú už odrastené a zadné dvere nepoužíva tak často, možno mu to ani vadiť nebude. Z konceptu elektrického Audi E-Tron si BMW „obkreslilo“ kamerový systém, ktorý je tu na miesto spätných zrkadiel. Auto stojí na naozaj obrovských 24-palcových kolesách a ozaj. Všimli ste si, že tu nie je žiaden B-stĺpik?

BMW Vision iNext - Nový koncept elektrického SUV - ioty.sk
Kolesá majú až 24-palcov – ioty.sk
BMW Vision iNext - Nový koncept elektrického SUV - ioty.sk
Predné ľadvinky v spojení nemusia sadnúť každému. Je to ale nový dizajnový podpis BMW – ioty.sk

BMW tiež prepracovalo predné aj zadné svetlá, ktoré sú podstatne tenšie (v každom novom modeli) a stratili klasický angle-eyes efekt. Stále je tu však zachovaný princíp ich dvojice na každej strane. Znamená to, že vozidlo bude na ceste rozpoznateľné aj cez deň ale aj v noci. Zadné svetlá sa nesú v jazyku súčasných modelov. Pripomínajú nám napríklad tie, ktoré má nové BMW X7 (videli sme naživo na špeciálnom evente) alebo BMW 8. Ťažko na teraz určiť, medzi aké SUV sa bude toto vozidlo rozmermi radiť ale predpokladáme, že to bude niekde medzi modelom X3 a X5 (aj od týchto modelov budú odvodené elektrické verzie. BMW iX3 už bolo dokonca aj predstavené).

Fantastický dojazd a autonómna jazda

Koncept BMW Vision iNext nevznikol len tak pre parádu. Ukazuje aj množstvo technológií, ktoré Mníchovská automobilka použije v sériovej verzií a v iných modeloch. V prvom rade je to fantastický dojazd, ktorý autu dovoľuje prejsť na jedno nabitie až 600km. To je len cca o 200km menej ako majú klasické trojlitorvé naftové motory v modeloch X!

Okrem iného tu nájdeme aj autonómnu jazdu. Režim automobilka nazýva ako „Easy“. Volant vozidla sa stiahne tak aby nikomu nezavadzal a to isté spravia aj pedále. Na širokých obrazovkách sa následne premieta zábavný systém, ktorý zabezpečí to aby ste sa nenudili. Zaujímavé je aj to, že počas autonómnej jazdy, kedy volant plne prevezme počítač a veríte len systému BMW sa sklopia aj hlavové opierky aby neprekážali počas komunikácie s cestujúcimi vzadu. Akonáhle prepnete do režimu „Boost“, všetko sa vráti do pôvodnej polohy a BMW Vision iNext je plnohodnotným vozidlom, ktoré môže šoférovať ktokoľvek.

BMW Vision iNext - Nový koncept elektrického SUV - ioty.sk
Interiér vozidla je veľmi luxusný. BMW Vision iNext používa ekologické materialy – ioty.sk
BMW Vision iNext - Nový koncept elektrického SUV - ioty.sk
Volant, pedále a opierky sa v režime jazdy „Easy“ schovajú a vy môžete komfortne a autonómne cestovať kam len chcete – ioty.sk

Zaujímavý je aj interiér, plný moderných riešení, ekologických, no za to luxusne spracovaných materiálov a samozrejme technológií. Hoci je to len koncept, myslíme si, že ani v sériovej verzií si BMW nedovolí nepoužiť materiály podobné tým, ktoré sú napríklad v modeli i3. Ide o rôzne recyklované plasty a podobne.

Do roku 2021 budeme mať ešte dosť elektriky od BMW

BMW Vision iNext príde v roku 2021 v sériovej verzií. To znamená, že oficiálne bude predstavené ešte možno koncom roka 2020 tak ako tomu býva pri týchto automobiloch zvykom. Dovtedy by ale Mníchovská automobilka mala svojim zákazníkom naservírovať ešte ďalšie dva elektrické modely, ktoré postupne začnú zapĺňať trh.

V prvom rade by to malo byť Mini Elektric v roku 2019. Začiatkom roka 2020 by mala prísť aj sériová podoba vyššie spomínanej elektrickej X3-jky. Jej názov bude iX3. Neoficiálne informácie hovoria tiež o predstavení BMW i4, ktoré vychádza zo staršieho konceptu Vision Next. Automobilka tiež tvrdí, že do roku 2025 bude mať v ponuke až 12 elektromobilov. Vzhľadom na to, ako sa jej v posledných rokoch darí tomu môžeme veriť. Už len docieliť to, aby sme ich ešte stále mohli aj my šoférovať.