Ropa je zdroj, ktorý využívame každý jeden deň takmer všade. Nezanedbateľnou je pri automobilovej doprave, kde sa používa pre benzínové čí naftové motory. Vysoká cena palív priamo súvisí s tým, ako je na tom ropa. Dnes už ale tankujeme lacnejšie, ceny komodity konečne klesli. 

Tankujeme lacnejšie. Hodnota ropy klesla

Po dlhej dobe sme sa konečne zobudili do pekného rána, kedy sme sa na čerpacej stanici potešili z o čosi nižších cien pohonných hmôt. Samozrejme neprišlo výrazné zlacnenie ale aj pár centíkov poteší, najmä tých, ktorí denne cestujú stovky kilometrov a mesačne im vie aj tých pár drobných urobiť zaujímavý rozdiel. Dôvod, ktorý oslabil cenu ropy je vyhlásenie saudského guvernéra Organizácie krajín vyvážajúcich komoditu o prezásobení trhu ropou. Táto informácia prišla aj na Slovensko a okamžite sa premietla do ceny palív. Tankujeme lacnejšie ako minulý ťýždeň avšak nevieme, dokedy takýto stav vydrží.

Tankujeme lacnejšie, ceny ropy konečne klesly - ioty.sk
Ropa je lacnejšia a nafta či benzín tým pádom tiež – ioty.sk

Ropa momentálne nestabilne skáče

Vo štvrtok sa ceny ropy zotavovali a hneď v piatok klesli vďaka ideálnej situácií z predošlích dní. Súčasná cena Bretnu je nad 76 USD/barel (159 litrov). Za celý tento týždeň smeruje ropa k poklesu až o 4%! Tu sa bavíme o severomorskej zmesy. Pokiaľ sa pozrieme na ceny americkej ľahkej ropy ozačovanej aj ako WTI, tá klesla o 3,5%. Hoci tieto poklesy môžu byť pre niekoho markantné, v skutočnosti sú globálne dosť výrazné.

Samozrejme nie je jasné, dokedy budeme mať takéto ceny palív. Je pravdepodobné, že sa čoskoro opäť zmenia a nakoľko bol tento týždeň skok k „lepšiemu“ v budúci týždeň to tak už vôbec nemusí byť. Preto odporúčame natankovať výhodnejšie ešte teraz už aj tak dosť predraženú naftu či benzín. V pondelok môže mať palivo podstatne vyššiu cenu ako ju má dnes a tiež ako ju malo minulý ťýždeň.

Tankujeme lacnejšie, ceny ropy konečne klesly - ioty.sk
Pre niekoho môžu byť rozdiely minimálne. Iní ich ale pocíti výrazne – ioty.sk

Comments are closed.