Ako upozornil portál Decrypt, už vyše 1 400 overených osobností z oblasti umelej inteligencie a robotiky a takmer 30 000 signatárov celkovo upozorňuje v otvorenom liste na dôležitosť vytvorenia pravidiel pre bezpečné používanie AI. Medzi signatármi sa nachádzajú aj také osobnosti ako Elon Musk a Steve Wozniak.

Otvorený list spoločnostiam produkujúcim nástroje s využitím umelej inteligencie popisuje hlavnú obavu všetkých podpísaných – nedostatočnú reguláciu, ktorá môže potenciálne viesť k nebezpečným situáciám v príliš rýchlom vývoji schopností umelej inteligencie.

Preto vyzývajú vývojárov a spoločnosti, ktoré sa AI venujú, aby nasledujúcich 6 mesiacov spomalili vývoj nových možností a radšej sa zamerali na vytvorenie spoločných pravidiel, ktoré budú určovať bezpečnosť AI systémov. Cieľom tohto „moratória“ je zabezpečiť, aby sa pri tvorbe nástrojov používajúcich AI kládol väčší dôraz na bezpečnosť a minimalizovali sa riziká spojené s využívaním AI.

„Vyzývame všetky firmy zaoberajúce sa AI, aby okamžite pozastavili tréning AI systémov, pokročilejších ako GPT-4. Táto pauza by mala byť verejná a overiteľná a mala by sa týkať všetkých kľúčových spoločností a jednotlivcov zapojených do vývoja AI. Ak sa prerušenia tréningu nedočkáme čoskoro, mali by zakročiť vlády a prípadné moratórium prikázať.“ píše sa v liste určeným každému, kto s technológiou umelej inteligencie pracuje.

„Pokročilejšie AI systémy by mali byť vyvíjané až vtedy, keď si budeme istí, že dokážeme zvládnuť riziká, ktoré s AI súvisia a budeme presvedčení, že AI prinesie najmä pozitíva.“ dodávajú autori.

Okrem Muska a Wozniaka sa pod tento list podpísali aj víťaz Turingovej ceny Yoshua Bengio, Stuart Russel, riaditeľ Centre for Inteligent Systems, CEO Stability AI Emad Mostaque či spoluzakladateľ kryptomeny Ripple Chris Larsen.

Zaujímavosťou tiež je, že Musk je spoluzakladateľom OpenAI, poprednej spoločnosti vyvíjajúcej umelú inteligenciu, ktorá stojí za samotným modelom GPT4 a tiež za najznámejším nástrojom ChatGPT. V roku 2018 Musk zo správnej rady spoločnosti odišiel, no zároveň do technológie vraj investoval až 100 miliónov dolárov.

Od vystúpenia z OpenAI však Musk patrí k tým, ktorí stále častejšie spomínajú potrebu AI regulovať. A to aj napriek tomu, že sám je odporcom zasahovania vlád do podnikania a v podstate akýchkoľvek regulácii. Tvrdí, že potenciál AI je nekonečný a môže prekonať aj ľudstvo ako ďalší, superinteligentný vývojový krok.

Myslím, že AI je niečo, čo by nás malo znepokojovať. […] Je to nebezpečná technológia a obávam sa, že som v minulosti spravil veci, ktoré jej vývoj urýchlili.okomentoval v minulosti Musk svoje podiel na vývoji.

Technológiám využívajúcim umelú inteligenciu sa v budúcnosti nevyhneme a preto je dôležité zabezpečiť, aby sa využívala zodpovedne a bezpečne. Bezpečnosť by mala byť prioritou pre každého, kto sa jej vývoju venuje aby sme predišli nezodpovednému využívaniu.

Výzva Elona Muska a Stevea Wozniaka a ďalších je teda dôležitým krokom vpred v snahe minimalizovať riziká spojené s používaním umelej inteligencie. Zatiaľ však nie je známe, ako sa k tejto výzve postavia poprední inovátori ako Microsoft, ktorý stojí za OpenAI alebo Google využívajúci vlastnú technológiu Bard.