Oceán je miesto, ktoré tvorí na svete obrovskú plochu a žijú v ňom milióny či možno miliardy rôznych živočíchov. Problémom sú ale plasty, ktoré extrémne znečisťujú a zabíjajú práve tieto živočíchy. Čistenie oceánov v praxi vám dnes ukážeme na perfektnom videu. 

Čistenie oceánov v praxi môže aspoň čiastočne pomôcť

Ľudia po celom svete vyprodukujú tony odpadkov, ktoré často krát nehodia do koša, prípadne sa dostane do prírody a podobne. Znečisťovanie životného prostredia je ale žiaľ to najhoršie, čo môžeme robiť a mali by sme si to konečne uvedomiť. Slovensko síce vo svojom okolí nemá žiaden oceán ani more avšak máme tu rôzne jazerá, rybníky či napríklad potoky, v ktorých plávajú nie práve najpôvabnejšie plastové fľašky, obaly a podobne. Toto sú všetko problémy, ktoré postihujú aj vody oceánov. Problém ale treba urýchlene začať riešiť, nakoľko si nezodpovedným konaním ubližujeme jedine sami sebe.

Svetové vody trpia obrovským návalom materiálov, ktoré nedokážu rozložiť a zbytočne tým umierajú rôzne potrebné živočíchy. Našťastie sa našiel predsa len niekto, kto vymyslel unikátnu technológiu, pomocou ktorej si vieme aspoň čiastočne pomôcť. Všetko hneď určite nevyčistíme ale škodu môžeme aspoň čiastočne eliminovať, čo sa určite tiež ráta.

Zachytávanie plastov je pekne znázornené na vyššie uvedenom videu. Najprv ich zachytí prvá časť. Smeti plávajú v prvom rade na povrchu ale nájdu sa tiež hlbšie vo vode. „Uloviť“ sa samozrejme podarí skoro všetky. Ryby dokážu záchytný systém jednoducho podplávať. Následne sa všetky odpadky zhrnú na jedno miesto a odvezie ich loď. Všetko je funkčné maximálne sebestačne. Systém nepotrebuje elektrinu, nakoľko si ju dokáže vygenerovať sám.

Očistíme svet od smetí

Vyhodiť odpad do vody nie je riešenie. Treba sa naučiť separovať a následne smeti recyklovať. Takto neubližujeme len živočíchom okolo nás ale predovšetkým sami sebe. Tento spôsob čistenia je samozrejme len zlomok z toho, čo by sme potrebovali aby sme problémy s odpadkami eliminovali úplne. Najdôležitejšie ale bude, aby každý vstúpil sám sebe do svedomia a povedal si, či smeti vyhadzovať skutočne musí na zem alebo ho zabije pár sekúnd hľadania odpadkového koša…

Čistenie oceánov v praxi: Takto funguje pokrokový systém! - ioty.sk
Čistenie oceánov v praxi: Takto funguje pokrokový systém! – ioty.sk