NASA našla ľadovec, pri ktorom človek pochybuje o tom, že ho niekto umelo neodrezal od jeho pôvodného miesta. V tomto prípade sa však o netradičný výzor postarala jedine matička príroda. Hoci na to možno nie sme zvyknutí (organické tvary sú naozaj všelijaké) podobný úkaz sa z času na čas v prírode vyskytuje.

NASA našla ľadovec, nie však taký aký si ľudia predstavujú

Ľadovce plávajú v studených častiach oceánov pomerne často. Ľudia si ich predstavujú ako obrovské masy zamrznutej pitnej vody, ktoré pripomínajú podmorské hory či kopce. Ako nás už aj história naučila, to čo vidíme na hladine je len niekoľko percent z toho, čo sa nachádza pod ňou. Doplatil na to koniec koncov aj Titanic. Dnes si ale ukážeme niečo netradičné, niečo, čomu možno ani nebudeš na prvý pohľad veriť. Jedná sa o ľadovec, ktorý má všetky hrany dokonalo ostré.

Niekto by si možno mohol mylne myslieť, že bol takto vytvorený ľudskou rukou ale nie. O tento netradičný tvar sa postarala matka príroda. Výskumný tím NASA IceBridge, ktorý sa zaoberá práve problematikou ľadovcov tento zaujímavý kúsok objavili a potvrdili, že bol len nedávno odtrhnutý od iného, podstatne väčšieho ľadovca.

Rovný ako tabuľa, no kráčať po ňom nechceš

Tento ľadovec má dokonalo ostré a rovné hrany na všetkých stranách. Vznikli prasknutím a následným oddelením sa od zvyšku pôvodného ľadovca. Konkrétne sa jednalo o ľadovec, ktorý nazývame ako „Larsen C„. Zaujímavé je ale to, že tak ako v prípade ostatných ľadovcov aj tu sa väčšina jeho objemu skrýva pod hladinou oceánu (konkrétne asi 90%). Ešte viacej šokujúce je potom to, že steny sú dokonalo rovné aj pod vodou.

Ak si už rozmýšľal nad tým, aké úžasné by mohlo byť poprechádzať sa po tejto nádhernej mase zamrznutej vody, dopredu ťa upozorňujme, že by to bol veľmi zlý nápad. Aj malé otrasy by mohli spôsobiť ďalšie prasknutie a porušenie ľadovca a tým pádom aj tragédiu. Na druhú stranu sa na tento čisto prírodný úkaz veľmi dobre pozerá, najmä keď tak dôveryhodne pripomína prácu človeka.

NASA našla ľadovec, ktorý vyzerá akoby bol odkrojený nožom. - ioty.sk
NASA našla ľadovec, ktorý vyzerá akoby bol odkrojený nožom. – ioty.sk

Comments are closed.