Moderné technológie sa už dneska objavujú úplne všade. Obyčajní ľudia ich pomaly aplikujú vo svojich príbytkoch, no a veľké spoločnosti ich zase aplikujú vo svojich továrňach. Jednou z nich je aj firma Unipro – Arturo, ktorá v meste Haaksbergen vyrába epoxidové/polyuretánové podlahy. Je to najekologickejšia továreň v Holandsku.
Holandsko = čistá krajina
Pokiaľ ste niekedy navštívili Holandsko, pravdepodobne ste si okamžite všimli tú zmenu, ktorá sa tu nachádza v porovnaní s našou domovinou. Cesty sú dokonalo vyasfaltované, všetky lúky sú pokosené (alebo sa na nich pasú kravy, kozy, ovce), no a hlavne, všade je čisto. Počas trojdňového výletu sme videli len jednu jedinú plastovú fľašu voľne pohodenú pri ceste (aj to bol možno nejaký turista). Na chodníku ledva nájdete čo i len ohorky od cigariet.
Miestni obyvatelia si evidentne uvedomujú čo to nejaká ekológia znamená a sú celkom zžití s tým, že sa treba o svoju krajinu starať. S tým súvisí napríklad aj to, že tu nenájdeme ani len billboardy pri ceste alebo to, že vozidlá, ktoré tu jazdia spadajú pod prísne dane odvíjajúc sa od váhy a výkonu. Taktiež naftové automobily stoja 2x viac ako tie benzínové. Táto daň sa platí kvartálne. Za týmito daňami samozrejme stojí ekológia. Miestny sa snažia zachovať vzduch čo najčistejší a pracujú na tom všetkými možnými spôsobmi. Okrem áut tu teda vo veľkom používajú napríklad aj bicykle či skúšajú aj elektrický pohon.
Teraz si však predstavte, že ste Holandská firma, ktorá tu dlhé roky vyrába primárne epoxidové a polyuretánové liate podlahy (v portfóliu sú aj iné produkty). Akékoľvek chemické závody nemajú v Holandsku príliš dobrú povesť, nakoľko veľmi rýchlo ničia to, čo sa snažia obyvatelia zachovať. Firma UZIN a Unipro – Arturo sa teda rozhodli, že postavia novú tovareň. Nebude vypúšťať žiadne výpary CO2, no a hlavne bude ekologická všade kde sa dá. Predstavte si, že postavili chemický závod, ktorý je však zároveň najekologickejším závodom v celom Holandsku. Wow! Redakcia ioty.sk ju bola preskúmať.
Dizajnové podlahy
Ešte pred tým, ako sa dostaneme k továrni sa môžeme v krátkosti pozrieť na to, aké produkty táto firma vyrába. Ide o liate polyuretánové a epoxidové podlahy. Inými slovami sa vyrovná podklad a v tenkej vrstve (cca. 2-3mm) sa vyleje podlaha. Podlahy môžu byť v rôznych farbách a môžu mať rôzne vzory (môžete si do nich trebárs niečo nakresliť) Rovnako tak môžu byť transparentné a môžu v nich byť zaliate fotografie či obrázky. Dá sa s nimi experimentovať skutočne neúrekom. Pre viac informácií navštívte stránku www.dizajnovepodlahy.sk
Výstavba a otvorenie
Myšlienka ekológie prišla už pri samotnej výstavbe. Logicky do tej doby existovala iná továreň, ktorá produkovala chemické výrobky. Spoločnosť však túto továreň kompletne zbúrala a z jej zvyškov vybudovala novú. Dá sa teda povedať, že recyklovala celý pôvodný materiál, respektíve jeho časť, ktorá sa dala opätovne použiť. Nová fabrika bola navrhnutá tak aby tu všetko fungovalo a zapadalo do posledného detailu. Samotné otvorenie sa konalo v roku 2014. Najekologickejšia továreň v Holandsku bola otvorená miestnou kráľovnou.
Zaujímavé je na tomto komplexe aj to, že sa tu okrem samotnej výroby nachádza aj celé sídlo spoločnosti. Nájdeme tu teda kancelárie, reštauráciu, showroom (ktorým je vlastne celá administratívna časť budovy), školiace stredisko či perfektne navrhnutú oddychovú zónu.
Najekologickejšia továreň v Holandsku
Hoci sme už spomenuli, že fabrika vypúšťa prakticky nulové emisie CO2 a postavená bola z veľkej časti z materiálov použitých na starú fabriku, asi by to nestačilo na to aby dokázala plniť vyššie uvedený štandard. Pozrime si teda niektoré zaujímavosti. Už pri vchode do samotnej budovy si môžeme všimnúť zaujímavé rolety na streche. Tie sa otáčajú v smere slnka tak aby dokázali čo najefektívnejšie zachytiť svetlo do kancelárií. Výsledkom je potom to, že sa tu nemusí toľko svietiť. Samozrejmosťou sú potom solárne panely, ktoré zachytávajú slnečnú energiu a dokážu ju v továrni zúžitkovať.
Osvetlenie
V súvislosti s týmito „roletami“ súvisí aj spomínané osvetlenie. Pokiaľ sa nachádzate v budove a prechádzate ďalej do častí, kde nie sú okná (aj keď tu veľa takých miest nie je) svetlo sa prispôsobuje a postupne svieti silnejšie. Nikde teda nie je nepríjemná tma, no a zároveň je tu vždy presne toľko svetla, koľko potrebujete. Svetlo tiež reaguje na čas. V lete napríklad o 15:00 svieti o čosi slabšie ako v rovnakom čase v zimnom období. Je to skrátka inteligentný systém, ktorý šetrí čo najviac energie.
Ventilácia
Najekologickejšia továreň v Holandsku musí mať predsa aj svoju ventiláciu. Pracuje tu vyše 100 zamestnancov a tak sa tu môže veľmi ľahko vydýchať vzduch. To zabezpečuje špeciálny systém, ktorý neustále sleduje miestnosti. Akonáhle sa tu vzduch vydýcha, prípadne sa tu o jeden stupeň zvýši teplota, potichu začne pracovať aby ju vyrovnal. V konferenčných miestnostiach môžu byť niekedy aj desiatky ľudí. Práve vtedy je dôležité aby nebol kyslík vydýchaný. Tieto miestnosti sa nenachádzajú pri oknách.
Zaujímavé je ale aj to, že tu inžinieri mysleli na všadeprítomné recyklovateľné materiály. Prakticky všetko čo vidíte a čoho sa dotknete sa dá recyklovať alebo rozložiť. Aj preto sú napríklad sieťky ventilácie vyrobené z recyklovaného plastu, koberce v konferenčnej miestnosti z rybárskych sietí a podobne. Navyše sa skoro všade nachádzajú drevené nosníky, kovové materiály či sklo. Dokonca aj steny (ktoré sú len tak mimochodom skoro všade farebné) sú natreté špeciálnom ekologickou farbou.
Voda a záchody
Samozrejmosťou sú záchody, ktoré nesmú na takomto mieste chýbať. Je ich tu hneď niekoľko a aj tu boli architekti a projektanti najviac ekologický, ako sa len dalo. Tak napríklad samotné pisoáre nepotrebujú vodu. Pokiaľ spláchnete, voda pochádza zo zbernej dažďovej vody. Na streche sú vytvorené špeciálne kanáliky, vďaka ktorým toto dokáže fungovať. Obloženie záchodov je vytvorené pomocou špeciálnych „kachličiek“.
Tie však nie sú sklenené ako na prvý pohľad vyzerajú ale plastové. Plast je samozrejme recyklovaný. Pri týchto kachličkách je zaujímavé napríklad to, že ich umiestnenie je presne také ako na papieri od architekta. Dbalo sa tu na presnosť. Samozrejmosťou je potom aj umývadlo či svetlo na fotobunku (aby sa tu nikde zbytočne nemíňala žiadna energia) či dokonca dávkovač na mydlo, ktorý je ekologický a dá vám iba toľko, koľko naozaj potrebujete.
Najekologickejšia továreň v Holandsku prináša aj niečo veľmi zaujímavé, čo sa týka vody a ohrievania. Energia je totiž čisto prírodná a ešte pred postavením továrne tu bol vykonaný geotermálny vrt. Horúca voda, ktorá z neho vyviera teda ohrieva celú budovu počas zimy, no a v lete zase pomáhajú aktívne záclony s chladením.
Pred továrňou
Okrem obrovských trávnatých plôch a lúky hneď oproti, na ktorej sa pasú ovce a kravy tu nájdeme aj veľké parkovisko pre zamestnancov. Súčasťou parkovisku sú aj elektronabíjačky, takže továreň je plne pripravená pre elektromobily. Samozrejmosťou je aj všadeprítomná zeleň.
Zamestnanci tiež používajú bicykle, ktoré sú omnoho ekologickejšie a podstatne lacnejšie. Nájdeme tu aj krytý prístrešok, kde si ich desiatky z nich ukladajú. Súčasťou tohto prístrešku je aj „fajčiarska zóna“. Zamestnanci ani nemôžu fajčiť inde, pretože sa v budove pracuje s nebezpečnými chemikáliami a čokoľvek, čo by spôsobilo požiar by mohlo mať fatálne následky.
Okrem iného
Budova obsahuje ešte obrovské množstvo vychytávok, pre ktoré by sme ju mohli naďalej označovať ako najekologickejšia továreň v Holandsku avšak sú tu aj veci, ktoré sú zaujímavé skôr z pokrokového hľadiska. Patrí tu napríklad audio systém BOSE. Ten sa nachádza prakticky všade vysoko nad zemou a doáže rovnomerne do celej budovy rozvádzať zvuk tak, aby nikoho nerušil a ľudia ho vnímali podvedome. Funguje to veľmi príjemne. Tento systém sa skladá samozrejme z počítača a pomerne veľkého počtu reproduktorov. Narátame ich až 48.
Potom tu nájdeme aj reštauráciu. Varia tu perfektne a je to miesto, kde sa každý deň stretávajú všetci zamestnanci. Pokiaľ príde do továrne návšteva, vždy je pozvaná na obed (a varia tu perfektne). Človek sa tu cíti ako doma. Zaujímavosťou je aj to, že tu pracujú postihnutí ľudia. Arturo dáva možnosť práce aj tým, ktorí sa možno nevedia uplatniť nikde inde. Pracovnú morálku vylepšujú aj presklenné kancelárie, nikto tu nič nemôže skrývať a každý môže sledovať každého. Aj to zlepšuje výsledky práce jednotlivcov.
Pokiaľ by si chcel navštíviť najekologickejšia továreň v Holandsku, pravdepodobne by si to nemal také ľahké ako my, nakoľko sme sa tu dostali prakticky len náhodou. Avšak nikdy nevieš aká príležitosť sa ti môže naskytnúť. Ak príde, určite ju využi, stojí to za to vidieť ju na vlastné oči.
Prečítajte si tiež o novom BMW M2 Competition.
Comments are closed.