PET fľaša za lístok na Metro. Unikátny koncept z Istambulu si sľubuje vyriešiť obrovský problém s plastami. Takto sa dajú ľudia účinne motivovať na to, aby neboli ľahostajný voči prírode a radšej sa naučili vyhadzovať smeti na miesto kde patria. Je síce nutné ponúknuť odmenu ale aj tak to evidentne funguje.

PET fľaša za lístok na Metro, zabrániť môže ekologickej katastrofe.

Nemecko a Francúzsko patria v Európe medzi dvoch najväčších producentov plastu. Tak ako ale plasty vyrábajú, dokážu ich aj recyklovať a to veľmi úspešne. Krajiny si skrátka našli systém v spracúvaní, ktorý funguje a ľudia sa naučili žiť v čistom prostredí. Turecko je ale celkom opačný prípad. Hoci plasty produkuje rovnako vo veľkom, ich spracovanie už ignoruje a tak má s odpadkami obrovský problém. Samozrejme aj tu sa v nejakom merítku separuje ale oproti iným štátom je to iba v zanedbateľnom množstve.

Presne preto potrebuje tento problém zmeniť a aspoň trochu vyčistiť ulice, ktoré sú zaplavené s miliónmi PET fliaš absolútne bez hodoty. Po novom už ale hodnotu mať budú. Budú slúžiť ako platidlo pre lístok na metro. V Istambule bolo nainštalovaných niekoľko automatov na lístky, ktoré pripomínajú automaty na sklenené fľaše. Tie poznáme aj z našich končín. Za odpad dostaneš lístok, celkom výhodné nie?

PET fľaša za lístok na Metro. Unikátny koncept z Istambulu - ioty.sk
PET fľaša za lístok na Metro. Unikátny koncept z Istambulu – ioty.sk

Nič nie je samozrejme zadarmo, za jednu fľašu dostaneš len „časť“ svojho lístka

Samozrejme, pokiaľ si očakával, že po vhodení akejkoľvek PET fľaše získaš automaticky lístok, bol si na omyle. Inžinieri to vymysleli pomerne prefíkane a jedna fľaša určite stačiť nebude. Za 0,33 PET fľašku získaš presne 2 kredity. Na to, aby si si mohol kúpiť lístok ale potrebuješ cca. 56 kreditov, čo je v prepočte 28 malých fliaš. To samozrejme nie je najmenej ale netreba zabúdať ani na to, že v prípade výmeny jednej fľaše za jeden lístok by sa to príliš neoplatilo. Už dnes má Istambul namontovaných 25 takýchto automatov. Do budúcna ich má pribudnúť ďalších 100. Samozrejme sa jedná len o symbolickú podporu cestujúcich.

Ľudia ale možno začnú dbať na svoju čistotu. Teraz im je celkom ľahostajná a ulice to len a len potvrdzujú. Po novom by mala táto možnosť zvýhodniť cestovanie a hlavne upozorniť občanov na túto problematiku. Koniec koncov, informácie a unikátnom projekte sa dostali až k nám, na Slovensko…

PET fľaša za lístok na Metro. Unikátny koncept z Istambulu - ioty.sk
Takto vyzerajú automaty na plastové fľaše, ktoré ich menia za lístky na metro – ioty.sk

zdroj: creapills