Je všeobecne známe, že na Slovensku si našu prírodu nevážime. Hoci máme nádherné hory, stromy z nich miznú čoraz rýchlejšie a to aj na miestach, kde sa ťažiť nemôže. Proti tejto smutnej realite bojuje nová iniciatíva. Slováci si kupujú stromy aby zachránili les. 

Slováci si kupujú stromy, musíme konať urýchlene

Všetci dobre vieme, že sa u nás ťaží. Smutné je to, že sa taží tam kde sa nemôže a ešte horšie je to, že to často ani nerobia ľudia z našej krajiny. Koľko krát si sa prechádzal prírodou a stretol si nejaký Poľský kamióny, ktorý akurát nakladal plnú vlečku dreva? Určite nie raz. Ešte v roku 1997 začalo Lesoochranárske Zoskupenie s názvom VLK špeciálnu záchrannú akciu jedného nádherného jedľovo-bukového lesa, ktorý sa nachádza vo východnom Čergovskom pohorí.

To, že Slováci si kupujú stromy nie je žiadnou novinkou. Už v minulosti bol projekt veľmi úspešný. 

Cieľom tejto iniciatívy je rozširovanie súkromnej rezervácie, ktorú budujú ľudia. Symbolicky pošlú určitú čiastku peňazí a môžu si kúpiť či darovať jeden strom. Doteraz sa podarilo vyzbierať 2247 príspevkov (od roku 2009).

Dokopy sa predalo už 3824 stromov a keď k tomu prirátame aj iné príspevky, iniciatíva už vyzbierala vyše 175 tisíc eur. História sa ale datuje ešte do roku 1997 ako bolo uvedené vyššie. Medzi rokmi 1997-2002 sa podarilo vyzbierať až 3,2 milióna slovenských korún a za tieto peniaz bol zakúpený prvý les. Od roku 2006 sa za sumu vyššiu ako 221 tisíc eur podarilo nakúpiť 59,37 ha pozemkov, ktoré nájdeme v lokalitách Jarabinčík, Solisko a Olišavec. To, že Slováci si kupujú stromy nie je novinka.

Slováci si kupujú stromy aby ochránili les. Jeden stojí 50€! - ioty.sk
Tomuto chce iniciatíva zabrániť – ioty.sk

Akcia na záchranu lesov je len malou kvapkou v mori a hoci nezachráni ani zďaleka všetko, môže výrazne dopomôcť k tomu aby si ľudia urobili svoju vlastnú mienku o tom, ako moc je na tom Slovensko v tomto smere na tom zle. Ľudia by sa mali zaujímať čo sa okolo nich deje a to nehovoríme len o meste ale aj o lese, veď koniec koncov, práve z neho pochádzame aj my a tak by nám nemal byť ľahostajný.

Súkromná prírodná rezervácia s najvyšším stupňom ochrany

LZ VLK v súčasnosti vlastní les o rozlohe 21,24 ha. Na tomto území je vyhlásená súkromná prírodná rezervácia s najvyšším, piatym stupňom ochrany. Jej názov je „Vlčia“ a na jej záchranu sa vyzbieralo až 1822 príspevkov z 19. krajín celého sveta. Nie je to ale koniec. Slováci si kupujú stromy aj naďalej. 21 hektárov je nič oproti tomu, čo všetko ešte môžeme zachrániť. Novým cieľom je vyzbierať peniaze na ďalšie hektáre, ktoré sa nachádzajú v tejto lokalite. Prispieť môže každý.

LZ VLK následne všetky príspevky zozbiera a ponúkne ich súčasným majiteľom pozemkov. Akonáhle pristúpia na predaj, tieto lesy by mali mať opäť najvyšší stupeň ochrany pod záštitou súkromnej prírodnej rezervácie.

Symbolických 50€

Slováci si kupujú stromy za 50€. Ten si môžeš symbolicky „nechať“ alebo ho niekomu darovať. Samozrejme nie s tým, že do rezervácie prídeš a spíliš ho. Okrem toho budeš stále informovaný o tom, čo sa s tvojim lesom momentálne deje a aké sú aktivity ochranárskeho združenia.

Slováci si kupujú stromy aby ochránili les. Jeden stojí 50€! - ioty.sk
Slováci si kupujú stromy v lese za 50€ – ioty.sk

Pozemky sú žiaľ dneska drahé a pokiaľ na nich rastú stromy automaticky predstavujú pre niekoho hodnotu. Aj preto je poplatok až 50€. Na druhú stranu by si mal teoreticky aj niečo vlastniť. Nie je to teda len obyčajný dobrovoľný príspevok. Kúpiš si skrátka strom.

Slováci si kupujú stromy k rôznym udalostiam. Môže to byť maturita či narodenie dieťaťa.

Povedzme si na rovinu, že stromy sú súčasťou každého z nás a jednoducho stojí za to postarať sa o ne. V dnešnej dobe sa navyše darčeky vyberajú naozaj ťažko. Ľudia majú často krát všetko a tak toto môže byť originálny spôsob ako niekoho potešiť a zároveň podporiť dobrú vec.

Tiež strom môžete darovať dieťaťu pri narodení alebo mu ho dať ako dar k maturite. Samozrejme sa tento nápad dá aplikovať asi ku každej akcii či sviatku.  Zaujímavé je aj to, že Slováci si kupujú stromy aj v školách. Triedy po celom Slovensku zbierajú peniaze a kupujú si stromy. Na Základnej škole M.R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji ich už majú 25! To je čo sa škôl týka na Slovensku absolútny rekord.

Les nie je iba o stromoch, žijú tu aj iní

Nakoniec by sme už len dodali to, že les nie je iba o stromoch. Výrub je síce jedna vec, ale druhá vec je zase tá, že živočíchy a zvieratá ktoré tu bývajú prichádzajú „o strechu nad hlavou“. Slovensko je našťastie na prírodu a lesy bohatá krajina. Nanešťastie to vedia aj „podnikavci“ a tak sa čoraz častejšie v strede hory alebo kopca objaví nie pekný pás bez dreva. Ešte smutnejšie je, že toto prírodné bohatstvo nekončí u nás ale niekde za hranicami štátov, kde sa lesy nevyrubujú.

Slováci si kupujú stromy aby ochránili les. Jeden stojí 50€! - ioty.sk
Proti smutnej realite musíme bojovať aj takto – ioty.sk

zdroj: wolf.sk,

Comments are closed.