Hravé drevené čitateľské duny a vankúšiky inšpirované ľaliou na skákanie patria medzi prvky, ktoré architektonická firma BIG začlenila do prvej školy WeWork. Dizajnová škola v New Yorku otvorila svoje brány len 5. septembra na začiatku akademického roka. Pozrite sa na to, čo vám môže ponúknuť. 

Dizajnová škola v New Yorku

Nová škola je zameraná predovšetkým pre deti od 3 do 9 rokov. Ide o vôbec prvé vzdelávacie centrum svojho druhu, ktoré navyše prevádzkuje spoločnosť WeWork. Ak ste o nej nikdy nepočuli, táto firma sa zameriava všeobecne na spoločné priestory, ktoré narušujú „kancelársku kultúru“ v mnohých Amerických mestách.

Architektonická firma BIG dostala neľahkú úlohu, aby navrhla školu, ktorá bude fungovať na základe Montessoriho prístupu k vyučovaniu. Znamená to teda, že sa má zameriavať predovšetkým na vzdelávanie detí prostredníctvom hry a interakcie v ich obľúbenom prostredí. Dizajnová škola v New Yorku je dôkazom, že keď sa chce, tak sa to dá.

Obrovská otvorená učebňa

Ak ste si predstavovali, že v tejto škole nájdete školské lavice, mýlili ste sa. Na miesto toho je tu obrovská otvorená učebňa, v ktorej je namontovaná séria špeciálneho nábytku, vyhovujúceho práve hrám, čítaniu, joge, tancu, atletiky či bojovým umeniam. Jednoducho všetkému, čo by deti mohlo baviť.

Dizajnová škola v New Yorku - ioty.sk
Jendoduchý dizajn a prírodné materiály – ioty.sk

„Hravá a transparentná, ale domáca a štruktúrovaná. WeGrow bude vychovávať vzdelanie dieťaťa prostredníctvom introspekcie, prieskumu a objavovania. Návrh BIGu pre spoločnosť WeGrow sa snaží odvrátiť rozdelenie, ktoré sa často nachádza v tradičných školských prostrediach, a posilňuje význam zapojenia detí do interaktívneho prostredia“ povedala spoločnosť BIG pri odhaľovaní celého projektu ešte počas minulého roka.

Veľké množstvo predmetov v tejto škole je navrhnutých pomocou „klenutých štruktúr“. Tie sú postavené z viacerých vrstiev dreva. Nejde tu len o jednoduchý dizajn ale aj o kvalitné prírodné materiály, s ktorými majú deti kontakt od toho najmenšieho veku. Dizajnová škola v New Yorku je skrátka miestom, kde sa bude cítiť každé dieťa dobre a ako doma.

Jednoduché duny

Na celom interiéri vás určite uchvátili predovšetkým vyššie spomenuté „vrstvené duny“, ktoré vytvárajú neskutočne hravé prostredie pre všetky deti, ktoré budú škôlku navštevovať. Dve z nich visia zo stropu a pripevnené sú pomocou konštrukcie z kovových tyčí bielej farby.

Dizajnová škola v New Yorku pre WeWork podporuje interakciu a hranie
Duny tvoria gro interiéru. Dizajnová škola v New Yorku je dokonalá – ioty.sk

Jedna z dún je väčšia a ponúka deťom schodíky, ktoré vedú do zvýšenej časti interiéru s malými okienkami v stenách. Cez tie môžu sledovať, čo sa v škôlke práve deje. Nájdeme tu aj duny ležiace priamo na zemi. Tie majú vyvýšený vstupný otvor pod uhlom aby sa do nich dieťaťu lepšie vchádzalo.

Dizajnová škola v New Yorku ponúka aj obrovské množstvo okrúhlych vankúšov, v rôznych odtieňoch zelenej.

Dizajnová škola v New Yorku pre WeWork podporuje interakciu a hranie
Kopec vankúšov či už v zelenej alebo sivej farbe podporuje detskú hravosť – ioty.sk

Ich usporiadanie v priestore je určené na lezenie, čítanie alebo meditáciu. Máme tu aj sivé vankúše vo viacerých farebných tónoch. Tie pripomínajú obrie kamene.

Výlety do prírody

Keďže sú v škole takmer všade použité výhradne prírodné materiály a taktiež predmety pripomínajú les, škola ponúka študentom pravidelné výlety do prírodnej rezervácie a na farmu, ktorá má rozlohu až 40 hektárov.

Dizajnová škola v New Yorku ponúka aj iné zaujímavé prvky

Pokiaľ sa pozrieme na zem, nájdeme tu jednoduchú drevenú podlahu. Steny a stĺpy využívajú výhradne bielu farbu. Ak hľadáte veľké stropné svietidlá, nájdete ich medzi vertikálnymi podperami zabudované v špeciálnom dizajne. Tie spolu tvoria sériu valcovitých objemov na vytvorenie organických tvarov. Pokiaľ ale netreba svietiť využíva sa prírodné svetlo.

Dizajnová škola v New Yorku pre WeWork podporuje interakciu a hranie - ioty.sk
Obrovské množstvo jednoduchých a prírodných prvkov – ioty.sk

Dizajnová škola v New Yorku má totižto obrovské okná, ktoré sú vedené pozdĺž stien. Okrem toho je tu aj veľký zaoblený regál na každej strane, ktorý ponúka veľké množstvo odkladacích priestorov.

Zameranie školy

Možno vás zaujíma aj to, čo sa v takejto škole deti vlastne učia. Odpoveď je jednoduchá, naučia sa tu všetko to, čo v klasických školách len možno trošku iným spôsobom. Tiché „súkromné“ miesta budú určené na skúmanie predmetov ako matematika, veda, spoločenské štúdium a jazykové umenie.

Dizajnová škola v New Yorku pre WeWork podporuje interakciu a hranie
Vzdelávanie musí byť zábava – ioty.sk

Iné časti priestorov školy sa zase zameriavajú na varenie, konzumáciu, pozornosť, tvorivosť, hudbu, tanec či výtvarné umenie. Študenti sa tiež už od útleho veku stretávajú individuálne s mentormi a pracovníkmi spoločnosti WeWork, čo by im v budúcnosti mohlo pomôcť naštartovať ich karéru.

No, do takejto školy by určite chcelo chodiť nejedno dieťa. Otázne je aké budú výsledky po niekoľkých rokoch štúdia.

Dizajnová škola v New Yorku pre WeWork podporuje interakciu a hranie
Dieťa sa učí skúsenosťami – ioty.sk