Herný priemysel sa s príchodom internetu a jeho využitia vždy tlačil do sveta online. Nečudujeme sa. Bojovať proti botom môže byť predsa len väčšia nuda ako bojovať proti skutočným hráčom z celého sveta. Najväčšiu popularitu majú v poslednej dobe dve hry, o ktorých sa neustále hovorí a píše. My sme si pripravili porovnanie. Fornite vs. PUBG – Čo je lepšie? Odpovieme vám v následujúcich riadkoch.
Počet hráčov Fornite vs. PUBG
Pokiaľ by sme mali vybrať lepšiu hru podľa počtu aktívne hrajúcich hráčov. Asi by to vyhral Fornite. Podľa posledných prieskumov ho totižto stále aktívne hrá približne 45 miliónov hráčov. PUBG naopak na Fornite stráca približne 12 miliónov. Na druhú stranu ani 33 miliónov aktívnych používateľov ani zďaleka nie je málo a zaručíme ti, že sa ti nestane, že skrátka nebudeš mať proti komu hrať.
Takéto prirovnanie možno nedáva celkom relevantný výsledok, no na druhú stranu ukazuje, nakoľko sú obidve hry populárne vo svete. V prípade Fornite je to až o 1/3 lepšie ako pri PUBG. Ak sa teda pýtame otázkou „Fornite vs. PUBG – Čo je lepšie? Jednoznačne vyhráva kreslenejší Fornite.
Veľkosť mapy Fornite vs. PUBG
Pokiaľ sa pozrieme na rozlohu mapy, vidíme tu jasný rozdiel. Ten je už len v tom, že samotné PUBG nepoužíva jednu ale hneď tri alternatívy, na ktorých sa môžu používatelia realizovať (V mobilnej verzií sú dostupné zatiaľ len 2 z nich). Klasická mapa Erangel či púštna Miramar majú rozlohu 8x8km. Dostupné sú tu samozrejme na prepravu rôzne dopravné prostriedky od áut, cez motorky až po vodné člny.
Taktiež sú tu zóny, kde nájdeš veľké množstvo zbraní a vybavenia avšak tu zoskakuje najviac hráčov a tak je vysoká pravdepodobnosť, že v takejto zóne bez kvalitnej tímovej podpory neprežiješ. Pri hraní treba maximálne taktizovať už od začiatku pri zoskakovaní z lietadla. Sú tu stále miesta, kde môžeš číhať pokojne aj desiatky minút a nikto ťa neohrozí.
Čo na to Fornite?
Fornite používa jednu mapu o rozlohe 4x4km. Je síce menšia avšak v tom môže tkvieť aj väčšia zábava. Navyše aj tu nájdeme dopravné prostriedky a to All Terrain Kart a Shopping Kart. Hoci nie sú také rýchle ako v PUBG fungujú a je to zábava. Zaujímavé je ale to, že PUBG prináša ešte jednu mapu a to džungľu s názvom „Sanhok“. Táto mapa nie len, že nie je väčšia ako mapa vo Fornite. Je dokonca menšia ako samotná zóna zabíjania vo konkurenčnej hre.
Pokiaľ sa na to pozrieme z iného uhla pohľadu a zoberieme si základnú mapu Erangel v PUBG, zistíme, že ide o skutočne rozsiahlu mapu z viacerými ostrovmi. Nachádza sa tu napríklad aj vojenská základňa Sosnovka. Hoci je rozloha mapy väčšia, v skutočnosti je tu o čosi ťažšie zapadnúť a schovať sa. Mnohých hráčov je vidieť na stovky metrov, pokiaľ bežia cez mapu po nie príliš zarastenej lúke. Vo Fornite je to iné. Herný priestor je omnoho hustejší a navyše sa tu nachádzajú skiny či „kozmetika“ vďaka ktorej sa perfektne zamaskuješ. Vývojári použili veľa stromov, cez ktoré skutočne nie je vidieť. Nachádzajú sa tu veľké kamene a podľa nás aj dynamickejšia tráva.
Zbrane Fornite vs. PUBG
Hry sú si svojim spôsobom veľmi podobné. Fungujú totiž na rovnakom princípe. Vo svojom vnútri sú si ale úplne odlišné a aj to môže byť dôvod, prečo niektorí používatelia preferujú viacej Fornite ako PUBG. Pokiaľ sa pozrieme na zbrane, ktoré sú jednou z najdôležitejších zložiek hry funguje tu celkom nový systém. Vyberáme si medzi dostupnosťou a zložitosťou.
Začneme hrou Player Unknown’s Battlegrounds, kde nájdeme obrovské množstvo zbraní, príslušenstva a predmetov. Navyše sa tu nachádza aj rôzne oblečenie, ktoré si okrem iného môžete aj zakúpiť. Pokiaľ sa teda na to pozrieme z hľadiska množstva, v PUBG nájdeme omnoho viacej zbraní a predmetov ako vo Fornite. Celkovo je hra ladená do „reálneho“ sveta a vojenského prostredia. Zbrane sú skutočné a naozaj rôznorodé. Ich sila a presnosť sa určuje od typu tak ako v iných vojenských hrách. Rovnako sa tak niektoré pomaly/rýchlo nabíjajú a strieľajú buď v dávkach alebo po jednom.
Navyše, pokiaľ ti dôjdu náboje a nemáš poblíž žiaden dom, v ktorom by si teoreticky na tvoj typ zbrane nejaké mohol nájsť, musíš hľadať krabice (keď umrie v PUBG hráč, na mieste jeho úmrtia vznikne krabica kde sa nachádzajú predmety, ktoré v hre získal). Akonáhle krabicu nájdeš a vyberáš z nej dané predmety, automaticky sa vystavuješ možnému riziku zastrelenia, pretože si všetkým na očiach.
Hra nie je bohatá iba na zbrane…
Okrem zbraní a oblečenia však môžeš vyberať aj z iného „ochranného“ príslušenstva. Patrí tu napríklad helma, batoh či ochranná vesta. Tu poznáme iba tri druhy podľa toho, ktorá má aké krytie (pri batohu logicky objem). Ak teda obľubuješ o čosi reálnejší svet a prostredie skutočných zbraní, PUBG je tu pre teba.
Ak sa pozrieme ale na Fornite, zistíme, že je to tu veľmi odlišné a omnoho dostupnejšie. V prvom rade sa tu ani zďaleka nenachádza toľko zbraní a príslušenstva ako v PUBG. V hre nájdeme niekoľko tried, v ktorých sú zbrane odstupňované vždy po štyroch. Navyše pre každú triedu platí jednotná munícia. Hra je „friendly“ aj v rozpoznávaní. Obsahuje perfektný farebný systém, kde vždy farba symbolizuje vzácnosť danej zbrane. Ide o šedú, zelenú, modrú, fialovú a oranžovú. Farby pritom naznačujú či je zbraň obyčajná, nezvyčajná, vzácna, epická alebo legendárna.
Fornite je v tomto smere omnoho bližšie k hráčom, ktorý ešte podobnú hru nikdy nehrali a nerozumejú zbraniam. Systém je tu o čosi jednoduchší a rýchlejšie mu prídete na chuť. Aj preto sú čísla s používateľmi priklonené tomuto titulu. Fornite vs. PUBG – Čo je lepšie? Po tejto stránke je to čisto subjektívna otázka. Skutočne tu pri zbraniach záleží len na tom či sa viacej prikláňate skutočnosti alebo sci-fi.
Fornite vs. PUBG – Čo je lepšie v grafike?
Čo sa týka grafického prevedenia oboch hier. Tak je to naozaj veľmi ťažké hodnotiť. Hry majú celkom rozličný grafický nadých. Kým Fornite je v podstate veľmi kreslená, 3D fantasy hra, PUBG chce priniesť do tohto herného žánru nádych reality. Hoci mu to celkom vychádza, grafické spracovanie by si predsa len zaslúžilo o čosi viacej pozornosti. Predovšetkým mobilná verzia je v prípade PUBG na tom výrazne horšie, ako pri jeho úhlavnom konkurentovi. Človek si ale zvykne.
Ďalšia nevýhoda PUBG je v tom, že hra nie je až taká plynulá. Hoci to môže byť aj vec pripojenia či hardvéru, na ktorom ju hráme, je fakt, že Fornite disponuje v tomto smere o čosi lepšími referenciami. Na druhú stranu má ale grafika v PUBG nespornú výhodu pri vyskakovaní z lietadla, kedy sa dá bezprostredne po skoku ešte rýchlo niekde zašiť, pokiaľ ste ako hráč skočili spolu s množstvom iných hráčov.
Fornite vs. PUBG – Čo je lepšie v hrateľnosti?
Pokiaľ vám niekto položí otázku typu Fornite vs. PUBG – Čo je lepšie v hrateľnosti? a vy ste objektívne hrali obe hry, asi by ste mu na to odpovedali niečo v štýle. Fornite je jednoduchší a rýchlejší. PUBG je na druhú stresujúci a dlhší. Oba herné štýly majú niečo do seba. Každého predsa baví niečo iné.
Počas hry je zásadný rozdiel v tom, že pri Fornite zbierate drevo, kameň či železo aby ste ich tu mohli pri blížiacom sa konci využiť. PUBG si musí poradiť so vstavanými domami a podobne, chatkami či kontajnermi. Nič si tu budovať nemôžte a pokiaľ sa zóna pohne tak, že široko-ďaleko nemáte žiaden dom či dokonca ani kameň, ku ktorému by ste si ľahli/čupli je to skôr o náhode, kto koho zbadá ako prvý v hlbokej tráve.
Fornite vs. PUBG – Čo je lepšie? Verdikt
Hoci to možno z článku úplne tak nevyplýva, my si osobne radšej zahráme o čosi reálnejší a pre mňa taktickejšie pôsobiace PUBG. Síce má svoje mínusy ale po čase sa na ne dá zvyknúť a hráč ich absolútne nevníma. V jednotlivých sekciách, sme ale vyjadrili, čo je lepšie spracované a možno sme aj navodili dojem, čo je pre jednotlivých hráčov zaujímavejšie. Každý sme predsa iný a máme iné preferencie. Ani jedna hra nie je vyslovené zlá a ani jedna hra si nezaslúži zatieniť tú druhú tým, že je lepšia.
Najideálnejšie ako si na otázku „Čo je lepšie“ odpovedať je nainštalovať si obe a vyskúšať si ich. Potom sami uvidíte, čo vás baví viac! Každý sme predsa len iní!
Prečítajte si tiež o novom BMW M2 Competition, Xiaomi Qin či vybuchujom iPhone v aute