Niekedy si treba pomáhať. Sú ľudia, ktorí nemajú strechu nad hlavou a zaslúžili by si pomoc. V Austrálii sú to žiaľ v mnohých prípadoch deti. Spoločnosť Grimsaw sa rozhodla tento problém riešiť a navrhla „mikro-domčeky“ s obytnou plochou len 35 metrov štvorcových. Spojila v nich dizajn a funkciu. Pozrite si malé domčeky navrhnuté pre Austrálsku charitu.
Dobrá myšlienka
Spoločnosť, ktorý sa rozhodla malé domčeky navrhnúť to myslela naozaj dobre. Cieľom totižto nebolo len vymyslieť čo najjednoduchší a najkrajší dizajn, na čo najmenšej ploche. Pomocou tohto malého domčeka sa firma pokúsi získať peniaze pre deti, ktoré nemajú strechu nad hlavou.
Domček, ktorý dostal názov „Peak“ bol navrhnutý tak, aby vyhovoval nábytku od Švédskeho výrobcu IKEA. Jednoduchý škandinávsky dizajn nájdeme aj bez toho, aby tu bola čo i len jedna stolička (aj keď spoločnosť pochádza z Anglicka). Domček je postavený na veľmi malej rozlohe, len 35 metrov štvorcových. To ale neznamená, že je tu aj málo miesta. Práve naopak. Bol navrhnutý tak aby sa tu zmestilo naozaj všetko, čo pre život potrebujete. Jeho súčasťou je dokonca aj posteľ veľkosti qeen-size. Domček je vytvorený najmä pre mladých ľudí, ktorý sa v Austrálii ocitli mimo trhu s nehnuteľnosťami.
Pomerne drahý na naše pomery
Pokiaľ ste si mysleli, že suma, ktorú za tento maličký domček zaplatíte bude obzvlášť nízka vzhľadom na jeho maličké rozmery, mýlite sa. Jednak pochádza od prestížnej architektonickej spoločnosti a jednak je súčasťou charitatívnej akcie, ktorá ma priniesť finančnú podporu pre tých, ktorí to potrebujú. Netreba zabúdať ani na to, že v Austrálii je úplne iná priemerná mzda ako u nás a rovnako tak sú tu aj podstatne vyššie ceny za reality.
Ak sa vám myšlienka malého montovaného domčeka páči, pripravte si £61,000 čo je v prepočte asi 68,500€. To dostanete ale iba holodom. Ak by ste chceli verziu, ktorá je plne zariadená, bude vás to stáť približne £83,000, čo je v prepočte 93,300€. Všetky získané peniaze navyše nepoputujú firme ale práve na charitu, ktorá sa bude snažiť predchádzať mladistvému bezdomovstvu v meste Melbourne a štáte Victoria.
Malé domčeky sú iným druhom ponuky
Samotní architekti z Grimshaw sa od začiatku snažili vytvoriť niečo, čo by bolo trochu iné. Chceli vytvoriť celkom inú ponuku. Každý chce predsa veľký dom. Niekto však môže túžiť aj po maličkom a ani o tom nevie. Typické malé domčeky sú naozaj veľmi malé a nepohodlné. Pripomínajú skôr karavan. Nebývajú útulné a ľudia necítia pocit domova. Grimshaw navrhol niečo, čo viacej „ožije“ a použije sa tu aj kvalitný nábytok. Malé rozmery, cenová dostupnosť a rýchla výstavba sú to, čo definuje tento domček.
Navyše nebudete potrebovať ani prehnane veľký pozemok, aký by ste potrebovali na výstavbu väčšieho rodinného domu. Ušetríte teda aj v tomto smere. Nakoniec to možno ani s tou cenou nie je také prestrelené. Nutné ale podotknúť, že domček je určený predovšetkým pre dvoch. Netvrdíme, že sa tu niekde na zemi nevyspí viacej ľudí ale dlhodobo by to nebolo určite príjemné.
Niečo viac o „Peak“
Pokiaľ sa na celú stavbu pozriete, okamžite si ako prvé všimnete dosť vysoké stropy oproti obytnému priestoru. Je to preto, aby vytvorili dostatok priestoru vo vnútri pre centrálnu kuchyňu, spálňu, kúpeľňu a chodbu. Interiér musí jednoducho pôsobiť vzdušne. Materiály, ktorú sú tu použité sú vyrobené z vysoko kvalitného laminátového dreva. Navyše je všetko prispôsobené cene aby ste si všetko vedeli prispôsobiť priamo z obchodu IKEA.
„Robí kvalitný dizajn dosiahnuteľný, nie je to luxus, ktorý ľudia už nemôžu dovoliť“ – Tim Angus (Grimshaw)
Domček má dokonca aj zaujímavé technologické riešenia. V prvom rade je to 16 solárnych panelov, ktoré sa nachádzajú na streche a získavajú energiu zo svetelných paprskov. Znamená to teda, že teoreticky nepotrebujete žiadnu elektrickú sieť. Dom je dokonca navrhnutý tak aby sa tu mohla zaviesť kompostovacia toaleta.
Firma dúfa, že Peak bude riešením pre mnohých mladých ľudí, ktorí momentálne musia bojovať s Austrálskou bytovou krízou. Domy v mestách bývajú príliš drahé a tým pádom nedostupné (Sydney je 10. najdrahšie mesta na svete na nákup nehnuteľnosti). Malé domčeky riešia prílišnú hustotu bývania, spoločnosť tiež skúma ako by to mohlo vyzerať, keby sa vybuduje celá zástavba alebo štvrť s podobnou architektúrou a tým pádom vznikne zaujímavá komunita. Netvrdíme, že je to niečo, po čom človek túži. Dať ale šancu takémuto projektu nemusí byť na škodu!