Rozšírená realita je technológia, pomocou ktorej dokážeme v dnešnej dobe znázorniť mnohé. Dnes vám ukážeme prípad, kedy sa stretla s úspechom predovšetkým preto, lebo bola využitá v praxi priamo na Weather Chanel. Redaktor vďaka nej ukázal aká je sila hurikánu Florence, ktorý v týchto dňoch zužuje niektoré časti štátu Carolina. 

Sila hurikánu Florence a rozšírená realita

Nové video z meteorologického kanála nám v reálnom čase ukazuje nebezpečenstvo vôd, ktoré už teraz stúpajú v niektorých častiach štátu Carolina. Hurikán sila hurikánu Florence už začala byť pobrežie. Búrka sa pohybuje zatiaľ pomaly avšak očakáva sa, že v niektorých miestach regiónu zasiahne rýchlo extrémne silno. Prinesie so sebou aj veľké prívalové dažde. Práve silné prívalové dažde sú (žiaľ) ideálny recept na záplavovú katastrofu.

Národné Hurikánové centrum už teraz predpovedá, že búrka môže priniesť záplavy, ktoré budú približne 60cm až 3,35m vysoké! V reále je ale veľmi ťažké predstaviť si, čo sila hurikánu Florence naozaj dokáže. Pomocou špeciálnej rozšírenej reality je ale všetko možné a vďaka pár šikovným ľuďom si vieme presne predstaviť čo to vysoká voda naozaj znamená.

Grafika je účinnejšia ako čísla

Pokiaľ sa na to pozrieme z praktického hľadiska, podobná grafika je pre ľudí omnoho účinnejšia ako čísla či mapy. Vizuálne informácie si človek skôr zapamätá a rýchlejšie ich zaregistruje, pretože ho naozaj zaujmú. Redaktor popri neustále stúpajúcej vode ukazuje príklady, čo všetko sa môže stať. Napríklad autá, ktoré pred tým jazdili po ceste, môžu voľne plávať už pri záplave cca. 90cm. Pokiaľ by ale bola búrka ešte silnejšia a zdvihla sa na 1,8m, začínajú byť tieto predmety extrémne nebezpečné, pretože plávajú vyššie a hocikedy vás môžu zasiahnuť (alebo vám napríklad nabúrať do domu).

Sila hurikánu Florence vraj ale môže byť ešte silnejšia. Hravo sa vyšplhá na 2,7m, čo je aj najvyšší limit, ktorý je vyobrazený rozšírenou realitou. Tu už je zaplavené kompletne celé prvé poschodie rodinného domu a pomôcť vám nemusí ani to, ak sa nachádzate na druhom, pretože silná voda môže vážne narušiť konštrukciu a stabilitu vášho domu.

Nebolo to pri počasí prvý krát

Rozšírená realita je vytvorená v spolupráci so spoločnosťou, ktorá sa podobným efektom venuje už dlhé roky, The Future Group. Prekvapením pre hráčov možno bude fakt, že využíva Unreal Engine, čo je veľmi populárna platforma, ktorá sa využíva pri vývoji videohier. Výhoda tejto technológie je tá, že na rozdiel od vytvárania náročných efektov a ich vykresľovaniu dokáže Unreal Engine vytvoriť efekty v reálnom čase a v podstate hneď.

Weather Chanel evidentne miluje technológiu a pomocou vizuálneho znázornenia chcel už v minulosti ukázať ako môže vyzerať napríklad blesk alebo tornádo. Videá si môžete pozrieť nižšie pod textom.

Sila hurikánu Florence vyobrazená pomocou rozšírenej reality - ioty.sk
Sila hurikánu Florence vyobrazená pomocou rozšírenej reality – ioty.sk

„Podnikanie, v ktorom sa nachádzame, je o bezpečnosti,“ uviedol v rozhovore pre The Verge Michael Potts, prezident dizajnu Weather The Channel . Počasie je pocítiteľná, fyzická vec, a snažíme sa to urobiť najrealistickejším spôsobom.“

Čo poviete na podobné znázornenia? Privítali by ste niečo podobné aj u nás na Slovenksu? Samozrejme treba brať do úvahy fakt, že sila hurikánu Florence je na naše pomery doslova extrémna a je veľmi nepravdepodobné, že by sme boli podobne ohrozený. Nanešťastie jeden nikdy nevie a vždy treba byť pripravený včas.