Pokiaľ túžite bývať v pokoji v spojení s prírodou a taktiež chcete mať naozaj elegantnú strechu nad hlavou, mohli by ste sa inšpirovať projektom Coral House zo Singapuru. Nie len, že tu nájdeme obrovské množstvo zelene. Sú tu aj veľké vodné plochy či napríklad prírodné materiály. Aj takto môže vyzerať ticho a pokoj v spojení s architektúrou.
Coral House zo Singapuru – o projekte
V prvom rade si povedzme niečo o samotnom projekte. Navrhli ho architekti zo štúdia Guz. Vedúcimi projektu boli Guz Wilkinson a Chayanit Boonma. Celý dom je umiestnený ako sme už vyššie napísali v Singapure. Rozloha celého komplexu je až 891,65 m2! Dom bol postavený ešte v roku 2013 a nafotil ho fotograf Bingham-Hall.
Celý dom je umiestnení v tichej štvrti Singapuru. Objednávateľmi bol mladý pár s tromi malými deťmi. Aj to je dôvod, prečo bol dom navrhnutý tak aby podporoval hru a interakciu. Celý projekt je výnimočný tým, že architekti brali do úvahy aj tropickú klímu, ktorá túto Ázijskú krajinu dlhé roky zužuje. Nájdeme tu obrovské otvorené a hlavne dobre vetrané priestory, v ktorých je navyše integrovaná aj príroda v hustom mestskom prostredí. Vyzerá to fantasitcky.
Budova v tvare písmena L
Coral House zo Singapuru sa otvára okolo centrálneho „vodného“ nádvoria, ktoré je situované tak aby zachytilo čo najviac čerstvého vzduchu a prevládajúceho vánku. Budova má dve podlažia (+ prízemie) a je postavená v tvare písmena L. Vyvážená je tiež veľkou jednopodlažnou otvorenou verandou, z ktorej má rodina prístup k záhrade na streche, nachádzajúcej sa na opačnom konci budovy.
Na prízemí nájdeme jedálenské a obývacie priestory. Miesta pre údržbu sú skryté za schodiskom. Spálne sú potom na prvom poschodí. Detská izba a hlavná spílňa sa nachádzajú na opačnom konci Coral House. Oddelenú sú hlavným schodiskom.
Dôležitá je voda a záhrada
Ako už je asi aj z fotiek jasné, voda a záhrada sú neoddeliteľnou zložku tohto architektonického skvostu. Samotné tvoria hlavnú časť centrálneho nádvoria. Hneď pred hlavným vchodom nájdeme vodnú záhradu, ktorá pozostáva z jazierka s ostrovom a stromov. Nachádzajú sa tu samozrejme aj ryby, ktoré celému projektu prinášajú pohyb, život a odvádzajú pozornosť od budovy.
Pokiaľ by sme pokračovali ďalej po kuchynskej a obývacej plochy, jazierko sa mení na sladkovodné a následne sa zlučuje do 3m hlbokého bazéna. Ten obklopuje celú terasu a je obalený v dlhom zdvihnutom páse číreho akrylového panelu. Ten sa rozširuje až do úrovne suterénu a tým pádom sa stáva aj akýmsi oknom do podzemnej mediálnej miestnosti. Vďaka nemu sa podarilo získať prírodné svetlo a pohyb v inak tmavých a temných priestoroch.
Celý projekt je bohatý na záhrady umiestnené na streche. Vďaka početnému množstvu zelene máte pocit, že Coral House zo Singapuru nie je dvojposchodový ale len jednoposchodový. Na budove sa nachádza aj obrovské množstvo visiacej vegetácie. Nejeden by možno povedal, že budova sa nenachádza v meste ale niekde v džungli.
Coral House využíva pasívne prírodné princípy
Architekti sa snažili dosiahnuť pri navrhovaní domu to aby minimalizovali potrebu mechanického chladenia v horúcom meste. Prírodná ventilácia je zabezpečená v prvom rade dobrým umiestnením budovy, kde prevláda vánok. Na fotkách si môžete všimnúť aj veľký presah strechy, ktorý zabraňuje silnému slnku prístup k veľkým skleneným plochám.
Coral House je súčasťou rozsiahlej terénnej úpravy na všetkých podlažiach. To pomáha znižovať oxid uhličitý a prispieva k zadržiavaniu vody. Tak isto znižuje tlak systému povrchových vôd v období dažďa. Je to prírodný luxus, v ktorom by chcel žiť určite každý, kto má o ekológiu aspoň maličký záujem. Čo poviete?