Apple predstavilo svoje inteligentné hodinky ešte v roku 2014. Vtedy prišli po boku iPhonu 6. Predávať sa ale začali až o niekoľko mesiacov neskôr v roku 2015. Poznáme ich teda 3 roky a aj napriek tomu, že už „prišli do hotového“ dokázali sa vyšplhať až na vrchol. Raz darmo Apple kráľuje trhu so smartwatch. Tiež to ale nemá také rúžové!

Apple kráľuje trhu so smartwatch

Hoci tento trh len niekoľko rokov dozadu vôbec neexistoval, početné Čínske spoločnosti a hlavne tie najväčšie celosvetové firmy ako Apple, Samusng či Motorola dokázali, že inteligentné náramky na ruku sú veľmi dôležité. Ľudia ich s obľubou nakupujú a sledujú svoje celodenné štatistky.

SmartWatch sa už nevyužívajú iba pri fitness. Sú súčasťou každého bežného človeka, ktorý je do nich ochotný investovať. Mnohé stoja sotva pár eur, čo sa však o Apple Watch povedať nedá. Tu zaplatíte doslova stovky. Aj napriek tomu má spoločnosť až 41% podiel na trhu. Hneď za ňou je firma FitBit, ktorá má 21% podiel. Nezabúdajme ale ani na to, za koľko svoje hodinky predáva Apple a za koľko ich predáva FitBit. Rozdiel v marži a v zisku je obrovský. Nie však ani zďaleka ideálny. Hoci to môže vyzerať ako dokonalá pesnička, nesmieme sa na to pozerať cez rúžové okuliare.

Apple kráľuje trhu so smartwatch - ioty.sk
Apple má najväčší podiel na trhu so smarthodinkami. Má ale problémy s predajom Series 3 – ioty.sk

Ľudia nakupujú Apple Watch Series 1

Analytici z Counterpoint Research zistili, že ľudia síce nakupujú najviac produkty od Apple ale ani zďaleka nie tie najnovšie a logicky aj najdrahšie. Schyľujú sa skôr ku kúpe lacnejšieho modelu Series 1, ktorý nemá GPS a ani LTE (aj keď aj v Series 3 je za priplátok). Hoci sú hodinky slabšie, vydržia menej a v podstate sú aj omnoho menej vodotesné, ľudí to neodrádza. Podľa štatistiky sa v Q2 2018 predali Apple Watch Series 1 v pomere 9/10 oproti Series 3.

Uvidíme, čo zmení Series 4. Mala by dostať v prvom rade displej na celej prednej ploche, čo znamená, že tu konečne nebudú „otravné“ rámčeky naokolo. Rovnako tak sa šepká aj o lepšej výdrži batérie. Pokiaľ Apple zdvihne cenu nad Series 3, pravdepodobne budú trpieť extrémne nízkym predajom.

My si však myslíme, že Series 3 v tomto prípade nahradia Series 1. Tým pádom bude ešte väčší dopyt po týchto hodinkách a aj keď sa predávajú lacnejšie, nedá sa hovoriť o tom, že by na nich Cupertinsky gigant nezarábal ako král. Navyše funkcie v Series 4 možno presvedčia viacej zákazníkov, nakoľko budú viditeľné. Nechajme sa prekvapiť. Najbližšie predstavenie produktov bude už 12. septembra. Dnes Apple kráľuje trhu so smartwatch, uvidíme ako to bude vyzerať o pár mesiacov.

Apple kráľuje trhu so smartwatch - ioty.sk
Špekulácie od 9to5mac.com hovoria o veľmi špecifickom dizajne s displejom na celej prednej strane – ioty.sk