Pracovať v automobilku určite nie je jednoduché. Montovať jednotlivé diely je jedna vec. Druhá vec je ale dvíhať ich nad hlavu či pokladať na zem. Práve toto všetko môže značne ovplyvniť váš zdravotný stav a tiež rýchlejšiu únavu. Ford ale na to ide novátorským spôsobom. Táto robotická vesta pomáha človeku v továrni!

Robotická vesta pomáha človeku

Ľudská pracovná sila sa evidentne oplatí viac ako plne robotická, ale za akú cenu? Zničené chrbtice a neustála únava tiež nie je príliš veľké terno. Zamestnanci v závodoch automobilky Ford to majú ale iné. Firma im v spolupráci s firmou Ekso Bionics dodala špeciálne vesty z exoskeletónu, vďaka ktorým nebude dochádzať k zraneniam a zníži sa aj únava. V 15 továrniach Fordu si pracovnici nevedia vestu vynachváliť!

Robotická vesta pomáha človeku staviať aj najnovšie vozidlá Ford Mustang - ioty.sk
Robotická vesta pomáha človeku staviať aj najnovšie vozidlá Ford Mustang – ioty.sk

Zo začiatku prebiehali testy v 2 továrniach, ktoré sa nachádzajú v štáte Michigan. Dnes už vesty nájdeme v 15 továrniach, ktoré sú rôzne v 7 krajinách po celej Amerike. Asi najtypickejšie využitie tejto vesty poznajú pracovníci, ktorých úlohou je práca pod vozidlom, kedy majú ruky nad hlavou a musia veľa skrutkovať.

Stavba automobilov je fyzicky ťažká úloha“ povedal Bruce Hettle, viceprezident skupiny Ford pre oblasť výroby a práce. „Staráme sa o našich zamestnancov a snažíme sa im pomôcť robiť svoju prácu s čo najmenším množstvom opotrebenia na ich telách.

Pomôže zdvihnúť skoro 7 kíl

Špeciálna technológia vám pri práci pomôže zdvihnúť až 6,8 kíl ťažký predmet. Pokiaľ montujete vozidlá, je viac ako možné, že takéto predmety budete dvíhať denne aj desiatky krát. Vesta je použiteľná pre každého pracovníka, ktorý meria na výšku od 1,6 metra po 1,95 metra. Podľa samotných zamestnancov sú tieto špeciálne vesty veľmi ľahké (aj keď na pohľad nevyzerajú) a nijakým spôsobom neobmedzujú pohyb.

Vesta pomôže dvihnúť až 68 kilogramov - ioty.sk
Vesta pomôže dvihnúť až 68 kilogramov – ioty.sk

Takto sa dokonca o veste vyjadril jeden z rádových zamestnancov automobilky Nick Gotts, „Nechcem, aby EksoVest odišla. Akákoľvek práca, ktorá je nad hlavou, by sa bez nej robila len veľmi ťažko.

Ekso Bionics má ešte veľké plány

Robotická vesta pomáha človeku v továrniach Ford. Firma má však iné plány a chce zavádzať tohto robotického pracovníka globálne.

Môže to byť významný krok vpred pri zvyšovaní pracovnej pohody a sily. V Ekso je naším poslaním posilniť ľudské schopnosti pomocou nositeľných technológií a robotiky, ktoré pomáhajú ľuďom premýšľať o aktuálnych fyzických obmedzeniach a dosiahnuť pozoruhodný výsledok“ – povedal prezident Ekso Bionics a CEO spoločnosti Jack Peurach.

 

Comments are closed.