Ani nie tak ďaleko od našich hraníc sa nachádza opravár z Rakúska, ktorý pracuje predovšetkým na strojoch spoločnosti Apple. Za roky praxe ich opravil tisíce a tak isto aj zhromaždil mnohé, ktoré sa k nemu nejakým spôsobom dostali. Vznikla vzácna zbierka s obsahom vyše 1100 počítačov Mac. Bude sa predávať.
1100 počítačov Mac vlastní jeden Rakušan
Hoci stará elektronika už poväčšine nemá hodnotu, tiež záleží na tom, akej značky táto elektronika je, aké množstvo sa jej vyrobilo a v akom stave sa nachádza. Niektoré produkty od Applu majú po rokoch aj väčšiu hodnotu ako v čase, keď boli kupované ako nové. Môže za to jednak fenomén, ktorý sa dnes okolo Applu točí ale aj fakt, že ide o kus nezmazateľnej histórie, ktorý treba uchovať na neskoršie časy.


Istý opravár z Rakúska menom Roland Borsky pracuje na počítačoch značky Apple už od 80-tých rokov minulého storočia. Presne vtedy sa zamestnal vo firme, ktorá sa na túto činnosť špecializovala. Počas rokov praxe postupne zhromažďoval obrovskú zbierku týchto produktov, kde nájdeme obyčajné stroje ale aj mimoriadne vzácne modely. Už onedlho si ich dokonca budeme môcť kúpiť.
Ako už bolo uvedené vyššie, po finálnom sčítaní zistil, že vlastní viac ako 1100 počítačov Mac. Podľa všetkého ide o najväčšiu zbierku Apple produktov na svete! Možno to je škoda, no svoju zbierku bude predávať.


Roland prestal počítače opravovať aj kvôli Apple Store vo Viedni
Ako už iste vieš, nie je to zas tak dávno, čo Apple otvorilo vôbec prvý Apple Store v Rakúsku, konkrétne vo Viedni. Ten prišiel a vzbudil okolo seba veľký rozruch. Roland ale z toho vôbec nie je šťastný, nakoľko servis počítačov, ktorému sa dlhé roky venoval táto nová predajňa skoro všetko prebrala. Okrem iného sú počítače svojou konštrukciou stále náročnejšie a opravovať ich už vôbec nie je také jednoduché ako kedysi. Svoj doterajší biznis teda nateraz musel uzavrieť a je skoro isté, že sa k nemu už nikdy nevráti.



Navyše po sebe zanechal dlh a z niečoho musí splácať aj nie práve najmenší sklad, v ktorom svoje cennosti uschováva. Za predaj počítačov očakáva sumu aspoň 20 000€ alebo 30 000€. V opačnom prípade bude musieť sklad vrátiť a zbierku vyhodiť na smetisko. Jeho snom je tiež to, aby sa počítače dostali do dobrých rúk a aby ich niekto šikovný dokázal využiť niekde v múzeu. Náš osobný názor je, že za to, čo má Roland v zbierke môže bez problémov získať aj násobnú čiastku ako očakáva. Niektoré cennosti sa môžu vyšplhať na stovky či dokonca tisíce eur. Ostatné počíače za pár desiatok bez problémov predá.
Nie len Macy
Hoci vyššie uvádzame, že Rolland má vo svojej zbierke vyše 1100 počítačov Mac, nie je to len o nich. Na fotkách môžte vidieť napríklad starší iPhone, PDA s označením Newton, vzácny fotoaparát, veľa moderných iMacov ale aj staších s plastovým priesvitným krytom. K zariadeniam sú ešte aj balenia a príslušenstvo. Samozrejme všetko nie je v tip top stave, čo môže znížiť cenu produktov. Na druhú stranu ale môže z niekoľkých zariadení poskladať jeden funkčný a takýto predaj sa už oplatí. Čo si myslíš ty Pekná zbierka?







