Hoci je dnes doba smartfónov s dotykovým displejom, stále sa nájdu trhy, kde si ich nemôžu dovoliť. Používatelia ešte aj dnes nakupujú klasické tlačítkové telefóny. Vie to aj spoločnosť Xiaomi, ktorá pre túto skupinu predstavila Qin. Ponúka AI, 4G a USB-C pripojenie. Xiaomi Qin môžete mať za 45$.

Xiaomi Qin

Aby sme si to upresnili, novinka sa bude čítať ako „šin“ a v podstate je podporila crowdfoundingová kampaň. Práve tu sa ukázalo, aké množstvo používateľov má reálne záujem takéto zariadenie vlastniť. Toto zariadenie neponúka len klasický spôsob ovládania. Má aj technológie prebraté z moderných smartfónov a tak sa určite nestratí ani v dnešnej dobe. Spomeňme si na dnes už štandardné 4G pripojenie, AI (umelú inteligenciu) či pripojenie cez USB-C (ktoré bude onedlho štandardom). Taktiež bude fungovať konektivita cez Wi-Fi a Bluetooth. Vďaka umelej inteligencii by mal telefón zvládať prekladať v reálnom čase. Zariadenie tiež podporuje 2 SIM karty a obsahuje infra-červený port na ovládanie domácich spotrebičov.

Samozrejme spracovanie je veľmi jednoduché. Klávesnica nesie označenie T9 a telefón všetky informácie zobrazuje len pomocou rozlíšenia 320 x 240 na malom 2,8″ displeji. Pod „kapotou“ potom nájdeme chipset Spreadtrum SX 9820, s dvomi Cortex-A53 jadrami a frekvenciou 1,2 GHz. Operačná pamäť RAM je len 256 MB ale vzhľadom na rozmery displeja a výkon procesora asi naozaj nemusí byť väčšia. Svoje dokumenty si budete môcť uložiť na úložisko s 512 MB. Nezabúdajme, ide stále len o jednoduchý a lacný tlačítkový telefón! Zariadenie bude bežať na operačnom systéme MOCOR5. Cena v Číne by sa mala pohybovať na úrovni 299 juánov, čo je v prepočte asi 45$. Označenie bude Xiaomi Qin 1s

Xiaomi Qin má skutočne jednoduchý dizajn - ioty.sk
Xiaomi Qin má skutočne jednoduchý dizajn – ioty.sk

Qiaomi Qin príde ale aj v lacnejšej verzii. Tá bude stať len 199 juánov (30$) a ponúkne podstatne menej. Ako chipset bude slúžiť sústava MediaTek MT 6460A. Ide o jednoduchý procesor s jedným jadrom ARM7. Operačná pamäť RAM je v dnešnej dobe až smiešna, činí len 8 MB. Úložisko je taktiež asi len na kontakty, nakoľko má 16 MB flash. Táto verzia zariadenia bude konkrétne označovaná ako Qin 1 a ponúkne konektivitu len do 2G sietí. Dokonca nemá ani GPS. Čo však má je minimálne Bluetooth a Wi-Fi, takže surfovať po webe sa bude dať aj rýchlejšie. Operačný systém sa nazýva Nucleus.

Výdrž batérie na pol mesiaca avšak bez zábavy

Jedna z vecí, na čo určite majitelia smartfónu nie sú zvyknutí je výdrž batérie na celý týždeň. Niekomu sa to síce teoreticky môže podariť avšak sám seba len limituje o užitočné funkcie, ktoré by ináč baterku vo veľkom čerpali. Tu sa bavíme o akumulátore s kapacitou 1480 mAh. Ako už tušíte pre tak jednoduché zariadenie ide o poriadnu dávku energie. Výrobca udáva výdrž 15 dní pre obe jeho verzie. Ak sa teda chystáš do zahraničia na dovolenku, možno si ani nemusíš robiť starosti s nabíjačkou.

Jedným z dôvodov, prečo je to tak je fakt, že v Qin nenájdeme žiaden fotoaparát a dokonca ani jack. Skrátka naň nebudeš môcť robiť žiadne fotografie a tiež ani počúvať hudbu. Výrobca chcel evidentne predstaviť zariadenie za čo najnižšiu cenu a zameral sa čisto len na najdôležitejšie funkcie, ktorými sú internet a telefonovanie. Koniec koncov, kvalita fotiek by bola v danej cenovej relácií aj tak veľmi mizerná absencia fotoaparátu teda v rámci šetrenia dáva opodstatnený zmysel. To, že tu nenájdeme jack nám už taký zmysel nedáva ale berme to tak, že v Xiaomi vedia, prečo to robia.

Baterka má extrémnu výdrž - svetapple.sk
Baterka má extrémnu výdrž – svetapple.sk

Dostane sa aj mimo Čínu?

Xiaomi Qin je srdcom aj dušou výhradne Čínskym produktom, dokonca aj kampaň prebiehala v Číny a behom jednej hodiny získala spoločnosť až 1 milión juanov, čo je v prepočte asi 146 tisíc dolárov. Predaje by mali začať už 15. septembra a samozrejme na Čínskom trhu. Nie je ale vylúčené, že sa niekedy v budúcnosti dostanú aj do Európy. Na teraz je to ale viac nepravdepodobné ako reálne. Bral by si takéto zariadenie?

Comments are closed.