Nové iPhony sú predstavené! Jedna z najsledovanejších a najinovatívnejších spoločností na svete práve ukázala najnovšie iPhony na rok 2018/2019. Ide o model XS, XS Max a XR. Prečítajte si o nich všetko, čo potrebujete vedieť! 

Nové iPhony sú predstavené. Nie je to revolúcia ale evolúcia.

Apple ešte minulý rok ukázal iPhone X, ktorý bol popravde dosť revolučný v porovnaní s predošlými generáciami. Nové iPhony na rok 2018/2019 sú predstavené a prišli vo verziách XS, XS Max a XR. Všetky tri už nie sú revolúciou, ale skôr akousi evolúciou. Samozrejme, prinášajú obrovské množstvo fantastických noviniek. Totálne zmeny tu ale nehľadajme. Koniec koncov, nikto ich ani neočakával.

iPhone XS je tradičným nástupcom, tentokrát modelu iPhone X, ktorý nám po prvýkrát ukázal v Apple výrobkoch bezrámčekový displej. Jeho väčšia verzia po novom až so 6,5″ displejom, model XS Max je taktiež novinkou. Jedná sa ale o takmer totožné zariadenie. Zaujímavosťou je možno najlacnejší a technologicky najmenej nabitý model XR so 6,1″ LCD displejom. Ten je akýmsi „hybridom“ medzi modelom 8 a modelom X. Má dobré technológie a prijateľnú cenu. Odhadujeme, že práve toto bude ten najpredávanejší iPhone. Nové iPhony sú predstavené len pár minút a napriek tomu sú na ne výborné ohlasy už teraz. Apple urobilo správny krok!

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Dnes sa to točilo hlavne okolo iPhonu XS a iPhonu XS Max – ioty.sk

Displej, Face ID a dizajn s novými farbami

Dizajn iPhonu XS a iPhonu XS Max sa nesie v znamení minuloročného modelu X. Znamená to teda, že v prednej časti nájdeme buď 5,8″ (2436 x 1125 pixelov) alebo 6,5″ (2688 x 1242 pixelov) OLED displej (záleží či ide o verziu Max alebo nie) s výrezom pre Face ID a s takmer nulovými rámčekmi. Model XR prináša taktiež displej s výrezom a čítačkou tváre. Jeho uhlopriečka je však 6,1″(1792 x 828 pixelov) a funguje na špeciálnej LCD technológii. Ide o lacnejší model, preto tu bolo použité takéto riešenie. Napriek tomu, že ide o LCD, tiež tu nenájdeme takmer žiadne rámčeky. Sú však o čosi výraznejšie ako pri modeloch XS a XS Max s OLED.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Nové zariadenia majú dokonalé displeje po každej stránke. Model XR prináša lacnejšiu alternatívu v podobe LCD – ioty.sk

Rozdiel je aj v kvalite obrazu, ale ani to nebude žiadna tragédia. LCD displej iPhonu XR síce nebude môcť ponúknuť takú čiernu ako OLED displej, avšak stále je minimálne tak kvalitný, ako spoľahlivé RETINA displeje z modelov iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Je to teda kompromis, ktorý kvôli nižšej cenovke musel prísť. O tom, že by to bol ale zlý displej sa určite baviť nemôžeme. Novinka tiež neprináša klasický 3D Touch. Nahrádza ho ale takzvaný haptic Touch, ktorý je podobný ako technológia použitá v TrackPade MacBooku Pro.

Face ID

Ako sme už naznačili vyššie, nové iPhony sú predstavené výhradne s technológiou Face ID. Apple teda navždy pochovalo klasickú čítačku otlačkov prstov Touch ID, ktorú ako revolučnú predstavilo ešte v roku 2013 s iPhonom 5S. Spoľahlivá technológia našla ešte spoľahlivejšieho nástupcu a to čítačku tváre, ktorá nemá u konkurencie obdoby.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Všetky 3 nové iPhony prinášajú podporu Face ID – ioty.sk

Po novom však bola vylepšená. Okrem toho, že vás doteraz nasnímala iba vertikálne, dokáže to už aj horizontálne. Ďalšia zmena je v tom, že si dokáže zapamätať až 3 osoby a nie len jednu tak ako je to v iPhone X. Ináč je to to isté, čo aj minulý rok. Technológia je veľmi spoľahlivá.

Dizajn a farby

Nové iPhony sú predstavené s tradičným dizajnom modelu X. Nejde tu teda o veľké zmeny tak, ako sme očakávali. Na prednej strane nájdeme vyššie podrobne opísaný displej, ktorého “rámiky” budú tak, ako minulý rok jedine v čiernej farbe kvôli senzorom Face ID. Bočný rámik tvorí leštená nerezová oceľ a vzadu zase nájdeme sklo, pod ktorým je logo Apple a označenie iPhone. Nachádza sa tu tiež vertikálne uložený fotoaparát.

Čo je ale zaujímavé je fakt, že iPhone XS a XS Max prišli v troch farebných variantách.V prvom rade je to biela (alebo skôr strieborná podľa označenia) Silver, potom je to čierna Black, no a napokon novinka Gold teda zlatá, ktorá tu minulý rok v prípade X nebola.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
iPhone XS v novej zlatej farbe – ioty.sk

Pokiaľ sa pozrieme na dizajn modelu XR, tiež nás v zásade nič neprekvapí. Z prednej strany je to klasika iba v iných rozmeroch. Zozadu nájdeme sklo a jednu šošovku fotoaparátu tak ako to mal iPhone 8. LED dióda sa premiestnila pod fotoaparát vertikálne aby ladila s tou, ktorá je v iPhone XS. Rámiky sú matné, vyrobené z hliníku. Dôvod je taký, že ide o lacnejší model a treba ho nejako odlíšiť. Toto je tiež jeden z „trestov“ pre iPhone XR za nižšiu cenovku. Najväčším prekvapením sú ale farby. Zariadenie je dostupné v klasickej bielej, čiernej, červenej, oranžovej (korálovej), žltej a modrej. Veľmi nám to pripomína iPhone 5C z roku 2013.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
iPhone XR prichádza až v 6 farebných prevedeniach. Model XS prinesie bielu, čiernu a zlatú – ioty.sk

Odolnejší a „pevnejší“

Apple tento rok zvýšilo aj kvalitu krycieho sklíčka na displeji. Jedná sa o poslednú generáciu, ktorú je naozaj obtiažne nielen rozbiť, ale aj poškriabať. Telefón rozbijete ozaj ľahko a výmena displeja nie je nič príjemné, obzvlášť keď ide o ten s Face ID. Najnovšie  sklo by teda mohlo slušne pomôcť odolnosti.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Nová norma prináša lepšiu odolnosť pod vodou – ioty.sk

Ide vraj o najodolnejšie sklíčko použité v smartfóne. iPhone XS a iPhone XS Max prinesú ochranu voči vode a prachu IP68. Lacnejšia verzia, iPhone XR si bude musieť vystačiť s IP67, ktorú mala aj doterajšia generácia.

Fotoaparát a video

Jeden z najdôležitejších faktorov pri výbere nového smartfónu môže byť práve kvalita jeho záberov. Nové iPhony sú predstavené s ohľadom na tento fakt a určite tu nesklamú. Pre modely XS a XS Max je tu pripravená duálna šošovka s rozlíšením 12 Mpx.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Nové iPhony ponúkajú dokonalé fotoaparáty – ioty.sk

Jablková spoločnosť tiež pridala omnoho prepracovanejší Portrét mód a jeho funkciu „Portrait Lightning“, ktorý funguje lepšie, ako kedykoľvek predtým či už na prednej alebo na zadnej kamere. Je to aj preto, lebo sa dokonalo prepracoval Bokeh efekt. Na chyby, ktoré občas nastali by sme mali údajne zabudnúť. Uvidíme aká bude reálna prax. Novinka prináša aj možnosť individualizovať silu rozostrenia pozadia vďaka dodatočnej zmene slnečnej clony.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Možnosť zmeniť slnečnú clonu – ioty.sk

Celkovo obsahujú fotoaparáty vylepšenia, ktoré prekonávajú minuloročný model X a dostávajú sa na prvé priečky toho najlepšieho, čo si môžete v súčasnosti na trhu zakúpiť. Prinášajú aj celkom novú funkciu Smart HDR, vďaka ktorej budú všetky fotky detailné aj keď sa objekt hýbe. Slnečná clona je:

  • Širokouhlý objektív: ƒ/1.8
  • Teleobjektív: ƒ/2.4

Zaujímavý je ale aj iPhone XR, ktorý síce nemá duálnu šošovku fotoaparátu, no za to ponúka taktiež slušné rozlíšenie 12 Mpx a vysokú kvalitu záberov. Nenájdeme tu žiaľ portrét mód ako má iPhone XS či iPhone XS Max avšak Apple novinka bude vedieť podobný efekt docieliť vďaka prepracovanému softvéru.

Portrét nám však pribudol na prednej kamere, ktorý je tu vďaka technológii Face ID. Slnečná clona je pri tomto zariadení ƒ/1.8. K dispozícií je ale stále veľké množstvo režimov ako Panoráma s rozlíšením 63 Mpx, HDR, Burst Mode a podobne.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Aj iPhone XR má perfektný fotoaparát – ioty.sk

Video

Video je potom možné natáčať na 4K pri 24, 30 a 60 FPS. Pokiaľ budete chcieť spomalené zábery vo FullHD, teda 1080p, môžete natáčať až 240 FPS. Všetky nové iPhony sú predstavené výhradne s optickou stabilizáciou videa. Kvalita je tu teda zaručená. Video stabilizáciou prináša taktiež aj režim „časozber“. iPhone XS a iPhone XS Max obsahujú aj stereo mikrofóny, vďaka ktorým budú videá dokonalé aj po zvukovej stránke. Zachytený tu je naozaj každý detail.

Výkon a baterka

Každý rok sa pravidelne dočkáme vyššieho výkonu. Nové iPhony sú predstavené s čipom Apple A12, ktorý opäť ukáže všetkým „kto je tu pánom v rýchlosti“. Dopomáha mu aj špeciálny Neural Engine. Výkon tejto sústavy je omnoho vyšší ako výkon sústavy Apple A11+ Apple M11 z minulého roka. Pokiaľ chcete počuť konkrétne čísla, výkon narástol o 15% pričom procesor je až o 40% úspornejší. GPU je rýchlejšie o 50% čo určite napomôže hrám.

Operačnú pamäť RAM zatiaľ nepoznáme, no predpokladáme, že v prípade OLED modelov XS a XS Max pôjde o 4GB a v prípade modelu XR „len“ o 3GB. Za nás slušné. iPhone XS a XS Max sú dostupné vo verzií 64GB, 256GB a 512GB. Model XR zase vo verzí 64GB, 128GB a 256GB.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Nový iPhone skrýva obrovský výkon – ioty.sk

Rovnako tak sa výrazne navýšil aj grafický výkon. Najnáročnejšie procesy pre iPhone nikdy neboli problém a Apple chce aby to tak aj ostalo. To či bude zariadenie sekať alebo nie a či bude pomalé alebo rýchle záleží už len na tom, ako dokonalo je Apple schopné vyladiť operačný systém iOS 12. To sa ale dozvieme až po jeho predstavení 17.9.2018.

Perfektná výdrž batérie

Na čo by nám bol telefón, keby sme ho „bez šťavy“ nemohli používať? Apple to vie a výdrž batérie neberie na ľahkú váhu. Tá súvisí nielen s jej kapacitou, ale aj s tým, ako dobre je vyladený nový procesor Apple A12. Nové iPhony sú predstavené s perfektnou kapacitou, avšak ako to bude naozaj, ukáže už len prax.

Môžeme ale očakávať, že sa všetko o pár percent zlepší. Výrazné zmeny sa tu ale neudejú. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí si na dlhšej výdrži vyslovene potrpia a potrebujú mať mobil nabitý neustále 2-3 dni, ideálnou voľnou bude model XS Max. Vo svojom väčšom tele skrýva aj väčšiu kapacitu a tú bude vedieť aj prakticky zúžitkovať. Dokopy by mal vydržať až o hodinu a pol dlhšie ako model X.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Novinka má aj lepšiu výdrž batérie – ioty.sk

Model XS bude síce menší a taktiež s menšou výdržou, ale rozdiel to nebude nijako výrazný. Pokiaľ sa posnažíte, vydrží vám 1-2 dni absolútne bez problémov. Dôvodom je fakt, že tu Apple v oboch prípadoch použil špeciálnu technológiu od spoločnosti LG s batériou tvarovanou do písmena „L“. Vďaka tomu je jej kapacita vyššia a tým logicky aj výdrž. Toto riešenie bolo už aj v minuloročných iPhonoch X a hoci sú menšie ako napríklad iPhone 8 Plus vydržali minimálne rovnako dlho. Model XS vydrží o 30 minút dlhšie ako minuloročný model X.

iPhone XR a jeho baterka

Ak sa chystáte zakúpiť si model XR a bojíte sa, že batéria bude biedna, nie je tu dôvod na starosti. Pri bežnom používaní vám tak bez problémov vydrží 1-2 dni. Za všetko môže dobre vyladený procesor Apple A12 a koprocesor Apple M12 a taktiež lepšia kapacita. Podľa Apple tento model dokáže vydrží až o hodinu a pol dlhšie ako iPhone 8 Plus!

Hry

Nový rozmer prinášajú aj hry, a to tiež vďaka prepracovanejšiemu audiu, ktoré dokáže mať až o 50% širší dosah a o 50% rýchlejšiemu grafickému výkonu tak, ako sme to písali vyššie. Hry bude omnoho pohodlnejšie hrať priamo v prvej osobe. Kvalita sa zlepšila aj v grafike. Napríklad svoj vlastný odraz uvidíte aj na detailoch akými sú napríklad meč či voda. K hernému priemyslu pribudne aj nový AR Kit 2, vďaka ktorému získate celkom nový zážitok.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Hry prinášajú celkom nový zážitok – ioty.sk

Konektivita

Veľkou novinkou je aj podpora Dual-SIM, ktorú Apple prináša do iPhonu vôbec po prvýkrát. Týka sa všetkých dvoch najdrahších modelov a inšpiruje sa práve požiadavkami Ázijského trhu, kde sú veľmi populárne zariadenia s veľkým, kvalitným displejom a podporou dvoch SIM kariet naraz. Konkurencia je v tomto segmente silná a pokiaľ sa pozriete na takmer každý jeden Čínsky telefón Xiaomi, zistíte, že aj oni majú podporu Dual-SIM. Nevidíme na tom teda nič zlé. iPhone XS, iPhone XS Max a XR nebudú ponúkať ani konektivitu 5G. Tej by sme sa mali dočkať aj tak až na budúci rok, a tak ju očakávame až v budúcich modeloch. Apple sa nikdy neponáhľa, keď sa nemusí!

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Nové iPhony sú tu aj s podporou Dual-SIM – ioty.sk

Zaujímavosťou je, že dve SIM karty budete môcť fyzicky používať iba v Číne. Všade inde budete mať k dispozícií jednu fyzickú SIM kartu a eSIM kartu. Princíp bude teda rovnaký len technológia nie.

Cena bude poriadne vysoká

Nové iPhony sú predstavené aj s cenovkou a to je asi tá najdôležitejšia vec, ktorá ľuďom napovie či áno alebo nie. Hovorilo sa síce, že cena poriadne narastie, ale v konečnom dôsledku to vôbec nie je také horúce. Za najlacnejší iPhone XR zaplatíte v prepočte 749$ (dostupný bude 26. októbra 2018). Za drahšiu verziu XS (5,8″) potom 999$ (na Slovenskom trhu ho nájdeme spolu s verziu Max 28. októbra) a za vrcholnú verziu s 6,5″ displejom 1099$. Samozrejme bavíme sa zatiaľ iba o základných kapacitách.

Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! – ioty.sk
Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! – ioty.sk
Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! - ioty.sk
Nové iPhony sú predstavené, vieme o nich všetko! – ioty.sk

Comments are closed.