Čínska spoločnosť Huawei už nejaký ten piatok vyrába perfektné zariadenia s vysokým výkonom za celkom prijateľnú cenu. Dnes ukázalo smartfón, ktorý sa nebojí konkurovať ani v tých najvyšších kruhoch a to so spoločnosťou Apple či Samsung. Dámy a páni, toto je Huawei Mate 20 Pro. Adept na telefón roka 2018!

Huawei Mate 20 Pro – jeden z najlepších smartfónov súčasnosti? Ako by z oka vypadol iPhonu X.

To, že v Číne sa radi inšpirujú nie je vo svete žiadnym veľkým tajomstvom. Hoci ešte počas minuloročných únikov iPhonu X mnohí jeho výrez na Face ID kritizovali, dnes sa ho snažia takmer všetci výrobcovia zakomponovať do svojich produktov. Výnimkou nie je ani firma Huawei so svojim modelom Mate 20 Pro. Toto zariadenie prichádza s celkom novým dizajnom, ktorý je tvorený zo skla a ponúka ochranu voči vode a prachu IP68. Okrem toho má ale spomínaný výrez na prednej strane, ktorý sa svojou veľkosťou až nápadne podobá na ten z iPhonu X.

Skryté v ňom nie je nič iné ako 3D senzor snímania tváre, ktorý však výrobca obohatil o zaujímavú funkciu. Ľudská tvár totižto nebude to jediné, čo je schopný zosnímať. Akýkoľvek predmet pred neho preložíme, telefón sa pokúsi vytvoriť jeho virtuálnu podobu v 3D. Na základe toho budeme môcť s týmto predmetom pracovať v rozšírenej realite. Zaujímavé… Nebude to ale jediné zabezpečenie, ktoré produkt prinesie. Pod displejom sa nachádza senzor otlačkov prstov. To znamená, že kdekoľvek sa telefónu dotkneme (na ploche displeja) tam bude reagovať.

Huawei Mate 20 Pro predstavený - iPhonu X akoby z oka vypadol - ioty.sk
Novinka má zaobelný displej – ioty.sk

Obrovský displej, kvalitné audio a výborná baterka

Keď už sme pri tom displeji. Huawei Mate 20 Pro ponúka pre svojich potencionálnych zákazníkov uhlopriečku až 6,4″. Nie je to síce toľko koľko má iPhone XS Max (6,5″) ale rozdiel je absolútne markantný. Čo sa týka rozlíšenia to je presne 3120×1440 (2K). Telefón používa technológiu OLED a zaujímavý údaj je aj pomer obrazovky k telu, ktorý tvorí až 87%. Po stranách je pre lepší efekt navyše mierne zaoblený.

Čo sa týka prehrávania hudby či zvuku, Huawei Mate 20 Pro nezaspal na vavrínoch a ponúka veľmi kvalitné stereo reproduktory. Taktiež sa tu nachádza štandard USB-C, čo už začína byť pomaly ale isto samozrejmosť. Keď už sme pri tom nabíjaní a batérií, akumulátor má kapacitu až 4200 mAh. Výsledkom má byť niekoľkodňová výdrž bez nutnosti dobíjania.

Huawei Mate 20 Pro predstavený - iPhonu X akoby z oka vypadol - ioty.sk
Niektoré detaily sú evidentne okopírované z iPhonu X – ioty.sk

Na to bude slúžiť výkonný 40W (10V/4A) nabíjací adaptér schopný naplniť baterku na 70% už za 30 minút. Údajne je to až o 440% rýchlejšie, ako to dokáže konkurenčný iPhone XS Max. Pokiaľ však používateľom pasuje viac bezdrôtové nabíjanie, jeho výkon je 15W. Perličkou na záver je fakt, že pokiaľ máte smartfón s bezdrôtovým nabíjaním a priložíte ho na model Huawei Mate 20 Pro, začne sa vám nabíjať. Je to jediné zariadenie svojho druhu, ktoré niečo takéto dokáže. Zaujímavý nápad, ktorý určite nájde svoje uplatnenie v rizikových situáciach.

Android 9 s nadstavbou EMUI 9

Samozrejme, čo iné by sme mohli čakať ako najšpičkovejšie softvérové vybavenie v zariadení, ktoré má dokonalý hardvér? V prvom rade tu je najnovší Andorid 9, ktorý spolupracuje s nadstavbou EMUI 9. Inžinieri aj vývojári pracovali ozaj tvrdo na tom aby všetko „vyšperkovali“ do dokonalosti. Výsledok je taký, že by mal byť celý systém veľmi rýchly a samozrejme stabilný. Tak isto bol prispôsobený šetrnosti batérie. Všade kde sa dá šetriť, tam systém šetrí. Aj to prispeje k niekoľkodňovej výdrži batérie. Súčasťou novej dastavby sú napríklad mnohé gesta, ktoré sú pre ovládanie zariadenia doslova nutnosťou. Tak isto si bude môcť používateľ vytvárať skryté priečinky.

Huawei Mate 20 Pro predstavený - iPhonu X akoby z oka vypadol - ioty.sk
Telefón má najnovšie softvérové vybavenie – ioty.sk

Čo sa týka úložiska, telefón bude začínať na 128 GB internej pamäte. Už to je dosť na to aby ste si uložili množstvo potrebných dát či fotiek. Komu by ale bolo málo, výrobca umožnil pridať ešte novú, špeciálnu nanoSD kartu, ktorá je o 45% menšia ako doteraz populárna MicroSD. Sama o sebe môže ponúknuť kapacitu až 256 GB.

Fotoaparát a video

Fotoaparát je dnes faktor, ktorý rozhoduje viac ako si myslíme. Každý chceme vytvárať pekné a kvalitné zábery bez toho aby sme so sebou všade museli ťahať zrkadlovku. Huawei si to veľmi dobre uvedomuje a výsledkom sú prepracované snímače s 3 šošovkami. Na zadnej strane tvoria spolu s bleskom štvorec a zabezpečujú jednoznačne jedny z najlepších záberov, aké môže smatfón ponúknuť.

V prvom rade tu je snímač, ktorý používateľovi ponúkne rozlíšenie neuveriteľných 40 MPx. Slnečná clona len f/1.8 zabezpečí dokonalé zábery aj v tmavších priestoroch. Druhý fotoaparát ponúka rozlíšenie 20 MPx a slnečnú clonu f/2.2. Nakoniec tu máme tretí senzor s rozlíšením „len“ 8 MPx. Táto šošovka konkrétne zabezpečuje až trojnásobný optický zoom so slnešnou clonou f/2.4. Ak sa tešíš na selfie, Huawei Mate 20 Pro ponúkne až 24 MPx šošovku.

Huawei Mate 20 Pro predstavený - iPhonu X akoby z oka vypadol - ioty.sk
Fotografovanie bude s týmto zariadením zábava – ioty.sk
Huawei Mate 20 Pro predstavený - iPhonu X akoby z oka vypadol - ioty.sk
Huawei Mate 20 Pro má perfektnú kvalitu záberov. Môže za to trojica fotoaparátov – ioty.sk

Kvalita záberov

Kvalita záberov sa samozrejme neodvíja len od počtu megapixelov. V spoločnosti to všetko dobre vedia a presne preto prichádza aj celkom nová technológia reprodukcie farieb HDR. Ďalšia zaujímavá novinka je Multi-pass, tá dokáže zredukovať šum počas záberov s horším osvetlením. Detaily pri tom nestrácajú na kvalite. Huawei Mate 20 Pro tiež dokáže perfektne zachytávať ľudí (či predmety) v pohybe. Nový procesor je schopný rozpoznať bod zaostrenia s neskutočnou, 97,4% presnosťou. Výsledok je teda taký, že čokoľvek v pohybe budeme fotiť, bude to ostré a nie rozmazané.

Huawei Mate 20 Pro predstavený - iPhonu X akoby z oka vypadol - ioty.sk
Zachytávať dokáže snímky aj počas pohybu – ioty.sk