Nová informácia pojednáva o tom, že Apple blokuje neautorizované opravy svojich počítačov. Kontroverzná Cupertinska spoločnosť prijala opatrenie, po ktorom budeš zrejme pre niektoré opravy nútený navštíviť autorizovaný servis, pretože ti počítač jednoducho fungovať nebude.
Apple blokuje neautorizované opravy bezpečnostným čipom T2
Možno si na konferencií postrehol, že nový MacBook Air a Mac mini obsahujú aj špeciálny bezpečnostný čip Apple T2. Ten sa objavil už aj v minuloročnom MacBooku Pro a tiež iMacu Pro. Podľa spoločnosti Apple pribudol tento komponent na to aby plnil dôležité bezpečnostné funkcie. Inými slovami, aby sa ti nikto nemohol nabúrať do počítača výmenou Touch ID senzora a podobne. Ako sa ale ukazuje, kazí tiež možnosť neautorizovaného zásahu do niektorých komponentov.
Oficiálna funkcia
Oficiálne informácie zo strany spoločnosti Apple hovoria o tom, že T2 pribudol predovšetkým na to aby vykonával činnosti so spracovaním údajov z Touch ID. Taktiež spracováva špeciálne kryptografické kľúče, ktoré počítače používajú pri svojom zapínaní sa. Ďalšou úlohou je zabezpečiť to, aby mikrofón nemohol byť používaný pri zatvorenej obrazovke. MacBook tým je ešte bezpečnejší pre tých, ktorí sú paranoidní z odpočúvania.
Reálna funkcia
Ako sa ale ukazuje, toto nie je jediné čo čip dokáže. Svojim spôsobom slúži aj ako ochrana pred tým, aby do počítača nevstupovali neautorizované servisy tretích strán. Vraj by mal zabrániť výmene dielov ako je napríklad matičná doska či senzor Touch ID, čo však z hľadiska bezpečnosti dáva zmysel.
Portál iFixit sa na to ale pozrel hlbšie a zistil, že toto tvrdenie je celkom pravdivé. Podľa jeho neoficiálnych zistení čip zasahuje aj do výmeny komponentov ako napríklad výmena displeja, výmena krytu či výmena pamäte. Tieto informácie pochádzajú priamo z tajných interných dokumentov Applu, ku ktorým bežný smrteľník nemá prístup.
Diagnostický nástroj AST 2 zamieša karty
Samotný fakt, že Apple blokuje neautorizované opravy nie je nič moc. Je to trošku obmedzovanie a myslíme si, že to zo strany Cupertinskeho giganta nie je celkom fér. Človek by v tomto prípade mal mať možnosť voľby. Na druhú stranu ale z pohľadu bezpečnosti celkom chápem, prečo je to tak ako to je a dáva nám to logiku. Navyše to možno ani nie je celkom horúe.
To, že Apple blokuje neautorizované opravy ešte neznamená, že sa nebudú dať vykonávať. Po každom zásahu počítača je nutné vykonať diagnostiku špeciálnym nástrojom AST 2, ktorým disponujú len autorizované servisy. Akonáhle počítač neprejde diagnostikou, nebude sa dať používať.
V iFixit ale zistili, že pokiaľ vymenili matičnú dosku medzi dvoma počítačmi navzájom, oba fungovali aj bez diagnostiky. Z toho logicky vyplíva, že Apple nechce aby sa do počítačov montovali neoriginálne komponenty. Prípadne nové komponenty. Akonáhle už raz používané boli a prešli napríklad repasom, teoreticky to pre neautorizované neznamená červenú ale určite ich môže táto „super“ novinka v servise Macov zabrzdiť.
zdroj: svetapple
Comments are closed.