Asteroid, objavený 2. februára dostal podľa informácie NASA označenie 2023 CM. Jeho dĺžka sa odhaduje na 300 m a podľa portálu imeteo.sk sa smerom k Zemi pohybuje mimoriadne rýchlo.

Kým rýchlosť, ktorou sa zvyknú pohybovať asteroidy býva vačšinou 25 000 až 40 000 km/h, asteroid 2023 CM sa pohybuje podstatne rýchlejšie, až 50 747 km/h a k našej planéte sa priblíži už v utorok 14. marca.

Keby pri takejto rýchlosti a veľkosti asteroidu došlo ku kolízii so Zemou, spôsobil by nepredstaviteľné škody. Nielen zmenu reliéfu planéty v rozsahu stoviek kilometrov, ale tiež silné zemetrasenia, obrovské tsunami, sopečné erupcie, či lesné požiare.

Asteroid 2023 CM si môžete pozrieť v 3D

NASA na svojej internetovej službe NASA EYE ponúka aj bližší pohľad na asteroid 2023 CM a to v podrobnom 3D zobrazení vrátane dráhy jeho letu. Všetko zobrazíte po kliknutí na tento odkaz. V spodnej časti používateľského rozhrania dokonca nájdete aj časovú os, v ktorej si môžete presne pozrieť, ako sa bude 2023 CM pohybovať na svojej ceste ďalej.

Zrážka našťastie nehrozí

NASA asteroid
Zdroj: NASA

Ako však informuje NASA, zrážka s našou planétou momentálne nehrozí. Najbližšia vzdialenosť od Zeme bude 3,9 milióna kilometrov. Aj napriek tomu sa však radí k potenciálne nebezpečným objektom.

Patria sem všetky vesmírne objekty, ktoré sú dostatočne veľké a priblížia sa k Zemi menej ako na 7,4 milióna kilometrov.

Asteroid 2023 BU preletel podstatne bližšie

2023-BU
Zdroj: NASA

Pre porovnanie, 26. januára minul našu Zem asteroid 2023 BU, o ktorom informoval portál SvetApple.sk vo vzdialenosti cca 3 600 km.

Vzhľadom na malé rozmery od troch do ôsmych metrov nás však neohrozil, lebo aj pri prípadnom vniknutí do atmosféry by až na pár menších úlomkov celý zhorel.