BMW X6 v roku 2007 rozpútalo „podivným“ tvarom kombinujúcim SUV a športové kupé vlnu kritiky ale aj pozitívnych ohlasov. Dnes sa toto vozidlo (ale aj modely iných značiek tohto tvaru, ktoré medzičasom pribudli) teší obrovskej popularite po celom svete. Aj automobilka z Mladej Boleslavi bude mať svoju „X-šestku“. Škoda Kodiaq Kupé však príde výhradne len pre Čínsky trh. 

Škoda Kodiaq Kupé. Český sen, ktorý nie je pre Čechov.

Aj tak by sa dal nazvať následujúci krok automobilky. Novinka bude celkom logicky plne vychádzať z modelu Kodiaq, ktorý je nie len na našom trhu mimoriadne populárny. Najväčšie SUV automobilky bolo navyše prednedávnom predstavené aj v športovej verzií RS s výkonom 240 koní. Naftový vrchol istotne rozbúchal srdce nejednému rodinne založenému fanúšikovi značky, ktorý si chce užiť aj trošku športového charakteru inak obyčajného rodinného SUV so stále prijateľnou spotrebou.

Všetkým nám je ale jasné, že ešte o čosi viac by potešila práve prítomnosť modelu Škoda Kodiaq Kupé, ktorý bude dostupný len pre Čínu. Prečo? Dôvodov bude hneď niekoľko. V prvom rade je práve Ázia krajina, ktorá pre automobilku predstavuje najväčší odbyt. Už dnes tu predáva širokú paletu svojich SUV od Kodiaqa, cez Karoq až po najmenší Kamiq (v Európe sa nevyrába). Všetkým sa veľmi dobre darí. Dizajn SUV kupé je ale aj na tomto trhu mimoriadne populárny a tak Škoda nesmie vynechať vo svojom portfóliu takéto vozidlo.

Škoda Kodiaq Kupé - České BMW X6 sa bude predávať v Číne - ioty.sk
Športovo ladený tvar zmení dizajn výhradne v zadných partiách. Spredu to bude takmer totožný Kodiaq s tým, ktorý jazdí aj u nás – ioty.sk

Druhý dôvod, prečo v Číne áno, no a v Európe zas nie môže byť ten, že tu máme Volkswagen. Ťažko povedať, čoho by sa v koncerne mohli báť (azda ohrozenia modelu Q8?) avšak práve v minulosti sme mohli byť svedkami toho, ako športový koncept Tudor (vychádzajúci z prvej generácie Superbu) nešiel do výroby, hoci by za sebou jednoznačne zanechal obrovský úspech. V tej dobe sa šepkalo, že to mohlo byť aj kvôli ohrozeniu predaja Bentley Contintel GT! No, teraz tá teória s Audi Q8 nie je až taký nezmysel však?

Škoda Kodiaq Kupé - České BMW X6 sa bude predávať v Číne - ioty.sk
Zadná partia bude to, prečo budeme nazývať tento model ako „GT“ – ioty.sk

Nazývať ho budeme “ Kodiaq GT“

Hoci sme toto vozidlo vyššie označovali ako Škoda Kodiaq Kupé, v Číne sa bude skosená karosárska verzia označovať ako Kodiaq GT. Čo sa týka prednej časti a interiéru, nemusíme očakávať skutočne žiadne zmeny. Z profilu a z pohľadu zozadu však reálne a naozaj výrazné rozdiely prídu. Automobilka dnes navyše aj zverejnila skice, na ktorých môžeme vidieť dizajn tohto vozidla. Veru, určite by mal obrovský potenciál uspieť aj tu či napríklad doma v Česku. Európa miluje „SUV Kupé“ a špeciálne v našej krajine ich jazdí požehnane.

Škoda Kodiaq Kupé - České BMW X6 sa bude predávať v Číne - ioty.sk
Interiér bude totožný s normálnou verziou tohto SUV – ioty.sk

Kodiaq GT by k tomu pridal ľudovú značku a príjemnú cenovku. Dokonalý must-have mohol byť na svete. Ale nebude, minimálne zatiaľ…

V Číne unikli aj reálne fotky

Hoci Škoda iba dnes predstavila skice Kodiaqu GT, v Číne už niekoľko týždňov poznáme jeho tvary vďaka únikom, ktoré zachytávajú vozidlo absolútne bez maskovania. Na prvý pohľad sme všetci v našej redakcií skonštatovali, že to nie je nič moc. Treba si ale domyslieť, že ide o najzákladnejšiu verziu s obyčajnými kolesami a v nudnej bielej farbe. Konfigurátor by predsa len vedel s dizajnom pekne zamávať.

V ponuke bude určite motor 1.6 TSI, ktorý bude kombinovaný s pohonom 4X4. Výkon by mal ponúknuť slušných 162kw (218k). Označenie bude ale klamať. Takéto vozidlo uvidíme ako „Kodiaq GT TSI 380 4X4“. Hodnoty sa skoro rovnajú Európskej verzií RS, čo je veľmi slušné.

Čo poviete? Páčil by sa vám Kodiaq GT alebo vám na našich cestách vôbec chýbať nebude?

Škoda Kodiaq Kupé - České BMW X6 sa bude predávať v Číne - ioty.sk
Na týchto fotkách vyzeár vozidlo trochu fádne – ioty.sk
Škoda Kodiaq Kupé - České BMW X6 sa bude predávať v Číne - ioty.sk
Kodiaq GT poznáme už aj zozadu – ioty.sk
Škoda Kodiaq Kupé - České BMW X6 sa bude predávať v Číne - ioty.sk
V červenej s peknými kolesami však už dizajn má čo ponúknuť – ioty.sk
Škoda Kodiaq Kupé - České BMW X6 sa bude predávať v Číne - ioty.sk
Dve koncovky výfuku a reflexný pásik na zadnom nárazníku zdôrazňujú „športovosť“ tohto modelu – ioty.sk
Škoda Kodiaq Kupé - České BMW X6 sa bude predávať v Číne - ioty.sk
TSI 380 4X4 znie veľmi prívetivo. V skutočnosti ale ide o preplňovaný 1,6 litrový benzínový motor s výkonom 162kw = 218k – ioty.sk

zdoje: formacar, maxaboutnews, motor1

Comments are closed.