Nové BMW Z4 je predstavené a už od prvej chvíle sme vedeli, že toto vozidlo je predurčené na úspech. Dokonalé tvary, výkonné motory a perfektne prepracovaný interiér robí obrovskú konkurenciu všetkým kabrioletom, ktoré sa v tejto triede vyskytujú. Najnovšie informácie nám prezrádzajú, že vrcholná verzia M40i dokonca zdolala menšieho rivala, BMW M2 na severnej slučke Nürburgringu.

Nové BMW Z4 M40i

Nie je to tak dávno, čo nám automobilka predstavila úplne nové BMW Z4. Preslávený kabriolet, ktorý do rodiny „Z“ prichádza v tretej generácií ukázal, že bez problémov dokáže prebrať štafetu po svojom vydarenom predchodcovi. Ten bol na trhu ešte od roku 2009, čo bol skutočne dlhý čas na to aby prišiel nástupca. Bola to ale aj mimoriadna výzva, nakoľko druhá generácia bola jazdnými vlastnosťami a dizajnovými prvkami mimoriadne vydareným vozidlom.

BMW predstavilo novinku hneď s najvýkonnejším motorom, aký bude zatiaľ možné získať (nie je vylúčené, že sa dočkáme aj ostrejšej verzie ale zatiaľ to vyzerá tak, že skôr nie). Ide o radový 6-valec s objemom 3.0 a označením Z4 M40i. Na zadné kolesá posiela dokopy 340 koní, čo mu dáva viac ako slušnú dynamiku. Údaj z 0-100 km/h udáva iba 4,6 sekundy. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 250 km/h. Vozidlo sa tiež dočkalo viacerých M-génov. Jedným z nich je špeciálne športové odpruženie, elektronický kontrolované tlmiče, silnejší brzdový systém M Sport či elektronicky ovládaný diferenciál M Sport, ktorý sa nachádza v prevodovke zadnej nápravy.

Nové BMW Z4 M40i - ioty.sk
Nové BMW Z4 M40i – ioty.sk

Tu sme sa bavili o Európskej verzií, ktorá bola testovaná aj na Nemeckom Nürburgringu. V USA bude mať ale nové BMW Z4 k dispozícií ešte viac a tak pôjde o ešte šialenejšie vozidlo. Vďaka tomu, že tam neplatia také prísne emisné normy ako u nás, konštruktéri tu mohli naplniť výkon až na 382 koní! To je viac ako slušný rozdiel, ktorý sa určite môže prejaviť na prejave vozidla. Stále sa bavíme o verzií M40i.

Rekord na Nordschleife

Automobil bol samozrejme testovaný na severnej slučke legendárneho Nürburgringu. Dosiahol tu nevídané výsledky. Následujúce video je dôkazom, že nové BMW Z4 dokázalo zdolať túto časť okruhu len za 7:55,41! To je podstatne lepší výsledok ako má napríklad maličké BMW M2 alebo o čosi horší výsledok ako má BMW M5 (7:54).

Nové BMW Z4 Nordschleife - ioty.sk
Nové BMW Z4 Nordschleife – ioty.sk

Za volantom sedel skúsený jazdec Christian Gebhardt, ktorý rovnaký okruh na svojej vlastnej M2-jke prešiel o celých 6 sekúnd pomalšie a to do toho dával všetko. Pozoruhodný je aj výsledok pri porovnaní s novým BMW M5. Jeho 649k motor je takmer raz taký výkonný, no napriek tomu stačil len na niečo vyše sekundový rozdiel. Hold, váha a kompaktné rozmery urobili určite svoje.

Na záberoch je krásne vyobrazené to, že nové BMW Z4 sa cíti práve na okruhu ako doma. Perfektne sedí na ceste a nemá problémy s ostrými zákrutami. Na videu je tiež vidieť, že Christian s ním išiel skutočne na doraz. Ťažko povedať, či si niektorí z budúcich majiteľov trúfne až na takúto ostrú jazdu. Na druhú stranu mať ale kabriolet, ktorý sa v zákrutách vyrovná novej M5-ke za polovičnú cenu tiež nemusí byť na škodu.

Nové BMW Z4, koľko bude stáť?

Ak sa pýtate na cenu tejto novinky, s určitosťou vám žiaľ odpovedať nevieme. Podľa predbežných odhadov by sa ale mala cenovka pohybovať v základnej konfigurácii s najslabším motorom na úrovni okolo 35 000€. Verzia BMW Z4 M40i, by mala stáť okolo 55 000€. Pokiaľ budete chcieť ale TOP výbavu s najlepšími M špecifikáciami, pokojne sa môžete pripraviť aj na cenovku okolo 75 tisíc eur. Všetko sa ale oficiálne a dopodrobna dozvieme už v následujúcich mesiacoch. Treba teda čakať.

 

 

 

 

Comments are closed.