Pokiaľ máte moderné auto, dosť možno využívate aj moderné technológie medzi, ktoré nepochybne patria svetlá. Kedysi to boli obyčajné halogény, neskôr prišli xenóny, no a v súčasnej dobe sú veľmi trendy LED-ky či dokonca Lasery. Niektoré len svietia, iné sa aj natáčajú. Medzitým niekde v Stuttgarte Mercedes svetlami premieta obraz na cestu!

Mercedes svetlami premieta obraz na cestu ako prvý

Technológia ide v pred každým jedným dňom a neustále sa zdokonaľuje. BMW 7 e32 drží prvenstvo v prínose xenónových svetlometov ešte v roku 1991!. V roku 2007 prišiel Lexus s modelom LS 600h ako s prvým autom na svete, ktoré ponúkalo LED stretávacie svetlomety. O pár rokov ich prebrali pomaly všetky automobilky a pridali im funkcie vyrezávania a tvorby svetelného kužeľa aby pri svojej sile neoslňovali okolitých vodičov. Napokon tu mame laserové svetlá s ktorými opäť prišlo BMW a to v modeli i8 v roku 2014.

Mercedes-Bnez chcel ale tiež spôsobiť v tomto smere revolúciu. Hoci má aj on svoje vlastné technológie pre klasické adaptívne LED svetlomety, chcelo to niečo viac. Niečo, čo tu ešte nebolo. Spoznajte svetlá, ktoré vám na cestu dokreslia prechod, čiary, navigačné informácie prípadne upozornenia. Spoznajte Digital Light HD s viac ako jedným miliónom mikro-zrkadiel!

Mercedes svetlami premieta obraz na cestu
Takto vyzerá revolúcia od Mercedesu – ioty.sk

Len pre najbohatších v najvyššej tirede

Hoci je táto obrovská novinka naozaj prelomová a určite by sme ju chceli všetci v našich vozidlách, v prvom rade ide o poriadnu dávku Luxusu. Nedostal ju totižto dokonca ani ten najluxusnejší klasický Mercedes! Svetlá sú k dispozícií len pre model Mercedes Maybach S, ktorý je už predsa len trošku iným autom prirovnávajúci sa skôr k Rolls-Royce Phantom. Dôvod je jednoduchý. Vzhľadom na to, že ide o veľmi drahú technológiu, logicky je ponúkaná len pre tie najdrahšie vozidlá. Tí, čo si takéto auto kupujú nebudú mať problém priplatiť za „nejaké digitálne svetlá“ niekoľko tisíc euro navyše.

Jasné je aj to, že postupne bude technológia lacnejšia na výrobu. Za takých 5-10 rokov ju možno uvidíme aj v najmenšom A-čku. Kto vie. Konkurencia je ale v tomto smere dopredu odpísaná. Mercedes má za sebou tisíce hodín skúmania a vyvíjania. Mnohé iné firmy sa z predstavenia technológie ani len nestihli spamätať a Mercedes-Benz ju už pomaly zavádza do bežnej prevádzky.

Extrémna presnosť a bezpečnosť

Hoci sú aj iné adaptívne LED svetlomety veľmi úžasné, fakt, že Mercedes svetlami premieta obraz na cestu zdôrazňuje ich absolútnu presnosť. Obraz musí byť úplne ostrý aby ho mohol vodič bez problémov čítať a to vôbec nie je jednoduché. Maybach S pritom nebude oslňovať iných vodičov. Počítač bude vedieť na 100% zameriavať svetelné kužele tak aby nikto protiidúci „neoslepol“. Využije na to rozsiahli systém kamier, ktorý samozrejme zákazník s kúpou Digital Lights HD získa.

Svetlá sa postarajú aj o vašu bezpečnosť. V prípade, že na ceste bude napríklad človek, nežiadúci predmet či dokonca nesvietiace vozidlo. Mercedes na neho blikne tak skoro aby ste stihli urobiť bezpečný manéver. Počítač, ktorý toto celé riadi je tiež zosynchronizovaný s mapami vo vozidle. Znamená to to, že vaše auto dokáže predvídať, do akej strany bude v zákrute prisvecovať pred tým ako otočíte volantom.

Mercedes svetlami premieta obraz na cestu
Svetlá vám pomôžu v rizikových situáciach – ioty.sk

Ukáže znaky či dokreslí čiary

Nejde sa vám dobre po ceste, kde nie sú správne nakreslené čiary? Nevadí vaše vozidlo vám pomôže presne vo svojej vlastnej šírke. Bude sa vám určite lepšie cestovať a tiež si budete istejší, že sa zmestíte na miesta, kde by ste o tom pred tým pochybovali. Technológia vás môže tiež upozorniť napríklad na to, že je na ceste poľadovica.

Pravda je síce taká, že vám to všetko auto povie aj na vašom prístrojovom panely ale povedzme si na rovinu, bez toho aby sme skláňali hlavu je to o dosť pohodlnejšie a dokonca aj bezpečnejšie. Samozrejme vozidlo vie zobraziť aj iné znaky. Záleží od dopravnej situácie. Na diaľnici sa dajú využiť čiary, ktoré vám budú indikovať odstup od vozidla pred vami.

Nebojíme sa tvrdiť, že ide skutočne o jednu z najzábavnejších high-tech vychytávok pre vozidlá za posledné roky. Viac na oficiálnej stránke výrobcu. Mercedes svetlami premieta obraz na cestu, kto príde s niečim lepším? Pozrite si históriu v obrázkoch:

Mercedes svetlami premieta obraz na cestu - ioty.sk
Prvé vozidlo, ktoré vymenilo v roku 1991 halogénové svetla za tie xenónové bolo BMW radu 7 s označením e38 – ioty.sk
2018 a Mercedes svetlami premieta obraz na cestu - ioty.sk
Rok 2007 prináša Lexus LS 600h s prvými LED stretávacími svetlami – ioty.sk
2018 a Mercedes svetlami premieta obraz na cestu - ioty.sk
Už v roku 2014 prináša BMW i8 ďalšiu revolúciu. Sú ňou laseové svetlá – ioty.sk
2018 a Mercedes svetlami premieta obraz na cestu - ioty.sk
2018 a Mercedes svetlami premieta obraz na cestu – ioty.sk

Comments are closed.