Dacia Duster už dávno ukázala, že o lacné SUV majú ľudia obrovský záujem. Prvá generácia bola aj u nás mimoriadne úspešná. Dnes sa už ale stretávame s druhou, respektíve treťou generáciou, ktorá urobila podstatný krok vpred. Teraz dostane nový benzínový motor. Pracoval na ňom Mercedes a nájdeme ho aj v triede A. 

Dacia Duster s motorom, ktorý nájdeme aj v Mercedesoch

Malé a úspešné SUV môžte mať už dnes v nafte či benzíne. Výrazne silnejšia motorizácia ale stále chýbala, čo je nateraz minulosťou. Automobilka ukázala nový Duster s jednotkou 1.3 TCe GPF. Malý prepĺňaný štvorvalcový benzínový motor okrem iného obsahuje aj filter pevných častíc a pracovala na ňom aliancia Renault-Nissan spolu s Daimlerom. Automobilky ho už pomaly zaradujú do svojho portfólia a podľa značky má aj upravené parametre. Pre novú Daciu Duster platí, že v slabšej verzií bude mať šofér k dispozícií 96kw (130k) a 240 Nm. Silnejšia prinesie až 110kw (150k), 250 Nm.

Tieto údaje prezrádzajú, že doteraz vydarený Duster, ktorý možno nemal v ponuke silnejšiu motorizáciu vyhovie aj náročnejším vodičom. Svižnú jazdu podporí aj veľmi dobre vyladený podvozok a vlastnosti vozidla. Zo začiatku predaja budeme musieť rátať jedine s pohonom predných kolies avšak postupne bude možné zakúpiť si novú Daciu Duster aj ako 4×4 s touto novou jednotkou.

Dacia Duster dostane nový motor, na ktorom pracoval Mercedes - ioty.sk
Dacia Duster dostane nový motor, na ktorom pracoval Mercedes – ioty.sk

Motor nebol lacný, okrem Dustera a „Áčka“ ho dostane aj Kadjar

Vyvinúť motor samozrejme určite nie je lacný špás a treba využiť všetky možnosti, kde by sa dal použiť. Pokiaľ ide len o jednu automobilku je to problém, ak sa ale vývoj týka viacerých značiek, ktoré zdieľajú techniku, oplatí sa to podstatne viac. Ako bolo už vyššie avizované, motor nájdeme aj v srdci nového Mercedesu triedy A (časom možno aj v iných modeloch). V prípade Renaultu bude mať svoju premiéru v modeli Kadjar. Nakoľko je v hierarchií Renault Kadjar posunutý o čosi vyššie ako Dacia Duster, motor bude mať výkon 103kw a 117kw, čo je ale zanedbateľný rozdiel. Dynamické a pocitové parametre motora by mali byť takmer totožné.

Dacia Duster dostane nový motor, na ktorom pracoval Mercedes - ioty.sk
Motor nájdeme aj v novej generácií Mercedesu triedy A – ioty.sk

zdroj: motor1

Comments are closed.